Samsung zainwestuje 22 miliardy dolarów w nowe technologie

| Gospodarka Aktualności

Jak donosi agencja Reuters, firma Samsung Electronics zadeklarowała właśnie, że w ciągu najbliższych trzech lat Grupa Samsunga zainwestuje 25 bilionów wonów, czyli 22 miliardy dolarów, w sztuczną inteligencję, technologię mobilną 5G, komponenty elektroniczne do samochodów oraz w biznes biofarmaceutyczny. Czołowy producent pamięci i smartfonów nie przedstawił jednak żadnego harmonogramu realizowania inwestycji.

Samsung zainwestuje 22 miliardy dolarów w nowe technologie

Zapowiedziane inwestycje są częścią szerszego pakietu środków finansowych o wartości 180 bilionów wonów, który największa grupa biznesowa Korei Południowej planuje w tym samym czasie przeznaczyć na tworzenie miejsc pracy i zabezpieczenie nowych obszarów wzrostu, na wypadek osłabienia w zakresie działalności podstawowej, czyli biznesu półprzewodnikowego i smartfonowego.

Grupa zamierza znacząco powiększyć możliwości badawcze w zakresie sztucznej inteligencji, zwiększając do 1000 liczbę naukowców pracujących nad AI w zlokalizowanych na całym świecie centrach sztucznej inteligencji; chce również intensywnie inwestować w biofarmaceutyki.

Kwota 180 bilionów wonów, zawarta w 3-letnim planie inwestycyjnym, który obejmuje wydatki kapitałowe, a także badania i rozwój w zakresie chipów i wyświetlaczy, oznacza 6-procentowy wzrost wydatków w porównaniu do ostatnich trzech lat. Część tej kwoty, w wysokości 130 bilionów wonów, wydana ma być w samej Korei Południowej i Samsung spodziewa się, że dzięki temu utworzy 40 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 20 tys. więcej niż przewidywały wcześniejsze plany wzrostu zatrudnienia.

Według danych krajowej Fair Trade Commission, Grupa Samsung ma 62 oddziały, które łącznie tworzą majątek o wartości 399 bilionów wonów.

źródło: Reuters