Samsung odbiera Intelowi pozycję największego na świecie producenta układów scalonych

| Gospodarka Artykuły

Od 1992 roku Intel nosił koronę największego na świecie producenta układów scalonych. Po ćwierćwieczu dominacji pozycję lidera ostatecznie przejmuje Samsung, który w roku 2017 odnotował sprzedaż chipów na poziomie 69 mld dolarów, czyli znacznie większym niż 63 mld Intela. Oficjalne, roczne raporty finansowe przypieczętowały wcześniejsze oznaki detronizacji Intela. Warto podkreślić, że Samsung zaczynał jako producent tanich telewizorów, a stał się wszechobecnym dostawcę kluczowych komponentów dla smartfonów i różnych urządzeń skomputeryzowanych.

Samsung odbiera Intelowi pozycję największego na świecie producenta układów scalonych

Intel, którego procesory są sercem około 90% sprzedawanych na świecie komputerów, nie miał złego roku. Sprzedaż wzrosła o 6%, jednak sukces w sektorze komputerów już nie wystarcza. Chipy pamięci - rynek, na który Intel niedawno powrócił - są teraz kluczowymi elementami smartfonów, a sprzedaż smartfonów obecnie z łatwością przewyższa sprzedaż komputerów. Chipy pamięci znajdują też sukcesywnie coraz więcej zastosowań - takim nowym kierunkiem są na przykład samochody.

Jedną z przyczyn sukcesu Samsunga w zakresie układów pamięci jest to, że firma Intel, stworzona w latach sześćdziesiątych, wycofała się z rynku pamięciowego, gdy na początku lat 90 konkurencja ze strony japońskich firm stała się zbyt duża. Później Intel wrócił na ten rynek, ale mimo, że w ubiegłym roku jednym z największych obszarów wzrostu Intela były właśnie pamięci, amerykańska firma ma wiele do zrobienia, by Samsunga dogonić.

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo zaczęło działać w segmencie układów pamięciowych dzięki licencjonowaniu technologii japońskich konkurentów Intela. Teraz Samsung przenosi się na pole tradycyjnie zajmowane przez Intela, tworząc elementy o wyższych cenach. Fabryki Samsunga produkują procesory obsługujące telefony komórkowe i jest on kontraktowym dostawcą Qualcomma.

źródło: Bloomberg