Samsung zastąpił Intela w roli największego producenta chipów

| Gospodarka Artykuły

Samsung zastąpił Intela na pozycji czołowego producenta chipów. W branży półprzewodnikowej światowym liderem Intel był przez ostatnie 24 lata. Sprzedaż półprzewodników Intela wyniosła 14,76 mld dolarów, podczas gdy w tym samym czasie Samsung osiągnął przychód w wysokości 15,8 mld dolarów. Do tej różnicy przyczynił się głównie fakt, że firma Samsung produkuje chipy dla różnych elektronicznych gadżetów, a chipy Intela przeznaczone są wyłącznie dla komputerów. Układy Samsunga znajdują się w telefonach komórkowych, inteligentnych pojazdach oraz komponentach przeznaczonych dla IoT.

Samsung zastąpił Intela w roli największego producenta chipów

Intel był największym producentem chipów na świecie od 1992 roku, ale czasy się zmieniły. Niewiele osób korzysta z komputerów osobistych w obecnie technologicznie zaawansowanym świecie. Tak więc spadek przychodów Intela jest zrozumiały. Ponadto firma Samsung planuje zainwestowanie w proces produkcji chipów jeszcze 18 mld dolarów.

Intel twierdzi, że następna edycja 10-nanometrowych chipów Cannon Lake o podwojonej liczbie tranzystorów sprawi, że ponownie stanie się on największym producentem chipów na świecie. Czas pokaże jaka będzie skuteczność tego stwierdzenia i czy Samsung będzie w stanie utrzymać swoją pozycję.

źródło: ResearchSnipers