Samsung Electronics przewiduje najniższy kwartalny zysk od ponad dwóch lat

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma Samsung Electronics poinformowała, że w najbliższym czasie opublikuje najniższy kwartalny zysk od ponad dwóch lat, ponieważ między innymi nadpodaż chipów pamięci oraz rosnąca konkurencja na rynku smartfonów znacząco wpływa na marże. Południowo-koreański gigant technologiczny twierdzi, że w porównaniu z rokiem ubiegłym zysk operacyjny w pierwszym kwartale prawdopodobnie spadł o 60%, nie spełniając oczekiwań rynkowych i otwierając drogę do osiągnięcia najsłabszego kwartalnego zysku od końca 2016 roku.

Samsung Electronics przewiduje najniższy kwartalny zysk od ponad dwóch lat

Samsung dostarcza chipy pamięci i ekrany dla własnych smartfonów oraz produktów Apple'a, a także chipy serwerowe dla firm działających w chmurze, takich jak Amazon. Jego działalność w zakresie półprzewodników jest głównym motorem zysku.

Zysk Samsunga za kwartał styczeń-marzec osiągnie prawdopodobnie wartość 6,2 bln wonów (5,5 mld dolarów), czyli będzie mniejszy niż szacunki analityków Refinitiv SmartEstimate mówiące o 6,8 bln wonów. Dochód - w porównaniu z rokiem poprzednim - prawdopodobnie spadnie o 14%, do 52 bln wonów. Firma ujawni szczegółowe zarobki pod koniec kwietnia.

Tymczasem, jak twierdzą analitycy, najlepsze smartfony z serii Galaxy walczą o zyskowność ze względu na rosnące koszty wprowadzania innowacji, konkurencję ze strony chińskich rywali i niechęć konsumentów do modernizacji.

Samsung liczy na nową linię smartfonów, w tym telefony składane oraz na model z obsługą 5G, który pomoże firmie zwiększyć udział rynkowy w Chinach, co uległo załamaniu wraz z pojawieniem się tańszych chińskich rywali, takich jak produkty Huawei Technologies. Jednak - zdaniem analityków - najnowsze telefony są drogie w produkcji i wpływają na rentowność, nawet jeśli sprzedają się szybciej niż poprzednie modele.

źródło: Reuters