Samsung Electronics przewiduje uzyskanie w 2019 r. słabszych wyników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma Samsung Electronics uprzedza o możliwości uzyskania w bieżącym roku słabszych wyników, ponieważ w czwartym kwartale odnotowała 29-procentowy spadek zysku operacyjnego, wynikający głównie ze zmniejszenia popytu na układy pamięci. Światowy lider w dziedzinie chipów komputerowych i smartfonów powiedział, że spodziewa się spadku całkowitych zysków rocznych, mimo, że w drugiej połowie roku sprzedaż produktów pamięciowych ma zacząć się odradzać.

Samsung Electronics przewiduje uzyskanie w 2019 r. słabszych wyników

Analitycy twierdzą, że niepewność związana z napięciami handlowymi w USA i Chinach oraz słabą gospodarką Chin źle rokują globalnym producentom elektroniki w 2019 r., wywierając presję na dostawców chipów pamięci, smartfonów i wyświetlaczy. Jednak niektórzy inwestorzy liczą na poprawę sytuacji Samsunga w drugiej połowie roku, wynikającą ze sprzedaży chipów dla centrów danych, wdrożenia technologii bezprzewodowej 5G oraz wprowadzenia nowych gadżetów, w tym długo obiecywanego, składanego smartfona z wyższej półki.

Samsung poinformował, że w czwartym kwartale 2018 r. zysk operacyjny wyniósł 10,8 biliona wonów (9,7 miliarda dolarów), co jest zgodne z jego szacunkami z początku tego miesiąca. Przychody spadły o 10%, do 59,3 biliona wonów.

W czwartym kwartale zysk operacyjny działu chipów Samsunga spadł o 29%, do 7,8 biliona wonów. Jednostka zajmująca się produktami mobilnymi zarejestrowała 1,5 biliona wonów zysku - o 38% mniej niż rok wcześniej.

W bieżącym roku Samsung będzie oferował telefony składane i urządzenia obsługujące 5G. Nowa flagowa seria Galaxy zostanie odsłonięta w przyszłym miesiącu, ale nie ustalono daty wprowadzenia urządzenia składanego.

Południowokoreański gigant, o obronę swojej pozycji na globalnym rynku smartfonów, walczy z konkurencją ze strony chińskich rywali, takich jak Huawei, który w zeszłym tygodniu zapowiedział, że w tym roku może Samsunga pokonać.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie