Czy Samsung, SK Hynix i Micron są w zmowie?

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Trzech tytułowych producentów pamięci DRAM może mieć poważne kłopoty w związku z oskarżeniami wysuwanymi w stosunku do nich przez chińskiego regulatora rynku. Chińczycy twierdzą, że mają dowody na łamanie przez Samsunga, Hynixa i Microna prawa antymonopolowego. Chiny prowadzą w tej sprawie śledztwo od grudnia ubiegłego roku i zapewniają, że dokonują znaczących postępów. Najbliższe miesiące mogą przynieść ujawnienie ogromnych nieprawidłowości na globalnym rynku DRAM.

Czy Samsung, SK Hynix i Micron są w zmowie?

Urzędnicy chińskiego biura antymonopolowego twierdzą, że zgromadzili bardzo dużo dowodów potwierdzających zawiązanie przez firmy Samsung, SK Hynix i Micron zmowy cenowej, której efektem był ogromny wzrost cen chipów pamięci. Pojawiają się informacje, że regulator może nałożyć na te trzy przedsiębiorstwa ogromne kary, siegające nawet pułapu 2,5 mld dolarów na każdą z firm. Ponadto czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo ukarania Microna, a następnie pozostałej dwójki, jest wojna handlowa Chiny-USA.

Finansowe kary stanowiłyby rodzaj presji wobec producentów, by ci obniżyli ceny układów pamięciowych, a także by utworzyli joint venture z producentami pamięci z Chin, które są największym na świecie ich odbiorcą. Na oficjalne ujawnienie potencjalnej afery trzeba jednak jeszcze poczekać.

źródło: PCLab