W styczniu sprzedaż chipów spadła o 5,7% rok do roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Z danych SIA wynika, że w styczniu 2019 r. sprzedaż chipów wyniosła 35,5 mld dolarów, spadając o 5,7% w stosunku do stycznia 2018 r., kiedy to miała wartość 37,6 mld dolarów. W stosunku do grudnia, przynoszącego sprzedaż chipów na poziomie 38,2 mld dolarów, wynik sprzedaży był mniejszy o 7,2%.

W styczniu sprzedaż chipów spadła o 5,7% rok do roku

- Globalna sprzedaż półprzewodników w ujęciu rok do roku spadła w styczniu po raz pierwszy od lipca 2016 roku, a sprzedaż miesiąc do miesiąca spadła we wszystkich głównych kategoriach produktów i na rynkach regionalnych. Po rekordowej sprzedaży w ciągu ostatnich trzech lat, osiągającej 469 mld dolarów w 2018 roku, wydaje się jasne, że globalny rynek doświadcza sprzedaży słabszej. Perspektywy długoterminowe są jednak obiecujące, głównie ze względu na stale rosnącą zawartość półprzewodników w szeregu produktów konsumenckich i z uwagi na rozwój przyszłych czynników wzrostu, takich jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość wirtualna, Internet Rzeczy czy łączność 5G i kolejne generacje - mówił CEO SIA John Neuffer.

W ujęciu regionalnym sprzedaż rok do roku nieznacznie wzrosła w Europie - o 0,2%, ale spadła w obu Amerykach - o 15,3%, w regionie Azji i Pacyfiku oraz pozostałych - o 3,8%, w Chinach o 3,2% i w Japonii o 1,5%. W porównaniu do zeszłego miesiąca sprzedaż spadła na wszystkich rynkach regionalnych: w Europie o 1,5%, w regionie Azji i Pacyfiku o 3,6%, w Japonii o 4,7%, w Chinach o 8,5% i w obu Amerykach o 13%.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również