Rynek obliczeń korzystających z techniki kwantowej będzie wart 15 mld dolarów w 2028 roku

ABI Research prognozuje, że całkowite przychody z usług przetwarzania danych przy pomocy quantum computingu przekroczą do 2028 roku 15 mld dolarów. Zapotrzebowanie na obliczenia kwantowe będzie napędzane przez niektóre projekty badawczo-rozwojowe, a także przez pojawianie się nowych aplikacji, w tym zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI), nowych generacji cyberzabezpieczeń, routingu i zarządzania ruchem, aplikacji do syntezy białek czy projektowania zaawansowanych chemikaliów i nowych materiałów.

Posłuchaj
00:00

Takie zastosowania wymagają nowego paradygmatu przetwarzania, z którym nie radzą sobie klasyczne komputery powiązane prawem Moore'a. Nie należy jednak oczekiwać, że komputery kwantowe wyprą swoje klasyczne odpowiedniki w najbliższym czasie.

W przeciwieństwie do klasycznych komputerów, opartych na sekwencyjnych zasadach przetwarzania, komputery kwantowe prezentują swoje mocne strony dzięki dwóm podstawowym cechom mającym źródło w fizyce kwantowej, a mianowicie dzięki splątaniu i superpozycji. To daje moc potrzebną do realizacji określonych zadań, w szczególności tych, które muszą być wykonywane równolegle, gdyż dotyczą zdarzeń współzależnych.

Komputery kwantowe wciąż znajdują się w stadium rozwoju zarodkowego i w najbliższym czy średnim okresie nie są gotowe do komercyjnego wdrożenia na dużą skalę. Skalowalność, stabilność technologii, niezawodność i efektywność kosztowa to główne czynniki, którymi powinna się zająć branża, zanim komputery te wykroczą poza projekty laboratoryjne lub bardzo ograniczone wdrożenia komercyjne. Próby stworzenia stabilnych komputerów kwantowych wymagają dużych inwestycji w infrastrukturę, rozwój oprogramowania i wiedzę ludzką.

Obliczenia kwantowe są obecnie wykonywane w ekstremalnie niskich temperaturach, w polu magnetycznym, w próżni lub sterylnym środowisku, co powoduje, że technologia jest niezwykle trudna do skalowania i kosztowna w obsłudze. Dlatego nie jest zaskakujące to, że quantum computing prawdopodobnie nie osiągnie poziomu dystrybucji klasycznych komputerów w ciągu najbliższych 10 lat. Przez wiele lat technologia ta pozostanie skoncentrowana na usługach w chmurze.

D-Wave Systems, IBM i Rigetti Computing to dostawcy mający komercyjne systemy obliczeń kwantowych. Komputer kwantowy D-Wave Systems, pracujący w oparciu o adiabatyczne obliczenia kwantowe (adiabatic quantum computation), został sprzedany agencjom rządowym i lotniczym oraz specjalistom od cyberbezpieczeństwa. Jednak ten typ systemu jest ograniczony pod względem możliwości obliczeniowych w porównaniu do reszty jego odpowiedników. IBM, Rigetti Computing i inni giganci chmury obliczeniowej, tacy jak Alibaba, Google, Intel i Microsoft, preferują system oparty na modelu kwantowej bramki - quantum gate model.

Powiązane treści
IBM rozpocznie komercjalizację komputerów kwantowych w ciągu 3-5 lat
Volkswagen będzie stosował komputery kwantowe do badania baterii
Alibaba tworzy nową firmę półprzewodnikową, by rozwijać własne chipy
IBM zbuduje pierwszy komputer kwantowy dla biznesu i nauki
QuantERA ogłasza konkurs na dofinansowanie badań w zakresie technologii kwantowych
Wydział Fizyki UW otrzymał 19 mln zł na badania w zakresie fotoniki i fizyki kwantowej
Naukowcy z Princeton ogłaszają przełom w technologii, która pozwoli budować komputery kwantowe
Rynek kropek kwantowych osiągnie 4,6 mld dolarów w 2021 roku
China Telecom tworzy grupę zajmującą się technologiami kwantowymi
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Produkcja elektroniki
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Produkcja elektroniki
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Produkcja elektroniki
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów
Projektowanie i badania
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Aktualności
Power Integrations mianuje Jennifer Lloyd na stanowisko CEO
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Opinie
Czy oprogramowanie narzędziowe nie ma wartości?
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów