China Telecom tworzy grupę zajmującą się technologiami kwantowymi

| Gospodarka Aktualności

China Telecom zainwestował 3 mld juanów (434 mln dolarów) w utworzenie China Telecom Quantum Information Technology Group Co. Nowy podmiot, który ma mieć siedzibę we wschodniej prowincji Anhui, skupi się na rozwoju technologii kwantowej, przyspieszeniu tempa aktualizacji produktów kwantowych i promocji branży w całym kraju.

China Telecom tworzy grupę zajmującą się technologiami kwantowymi

Inwestycja jest najnowszym krokiem chińskiego giganta telekomunikacyjnego i odzwierciedla ambicje Pekinu, by wyprzedzić światową konkurencję w zakresie wykorzystania mocy obliczeń kwantowych.

Rządy i firmy na całym świecie od lat wskazują na potencjał obliczeń kwantowych – formę bardzo szybkich obliczeń z wykorzystaniem cząstek subatomowych w wyjątkowo niskich temperaturach – do pomocy w rozwiązywaniu złożonych problemów statystycznych.

Ruch China Telecom następuje po tym, jak China Mobile - największy na świecie operator telekomunikacyjny z 900 milionami abonentów telefonii komórkowej - w grudniu ubiegłego roku podpisał umowę z chińskim start-upem Origin Quantum, który chce wykorzystać obliczenia kwantowe do przezwyciężenia wąskich gardeł obliczeniowych napotykanych przez technologie 5G i 6G.

Obecne zastosowania komputerów kwantowych w świecie rzeczywistym są nadal bardzo proste i ograniczone do niewielkiej grupy klientów. Według firmy analitycznej IDC, światowe rządy i przedsiębiorstwa do końca 2027 roku zainwestują w rozwój technologii kwantowych około 16,4 mld dolarów.

źródło: Reuters