Nvidia pomoże japońskiemu instytutowi AIST w budowie superkomputera kwantowego

| Gospodarka Aktualności

Firma Nvidia ogłosiła, że ​​nowy japoński superkomputer kwantowy będzie napędzany platformami Nvidia do obliczeń akcelerowanych i kwantowych. Nikkei i inne japońskie media poinformowały, że japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) buduje hybrydowy system chmurowy o nazwie "ABCI-Q" składający się z komputerów kwantowych i superkomputerów. Ponieważ komputery kwantowe mogą nadal popełniać wiele błędów, jeśli działają samodzielnie, superkomputery muszą pomagać w rozwiązywaniu tych błędów, co sprawi, że złożone operacje będą płynniejsze.

Nvidia pomoże japońskiemu instytutowi AIST w budowie superkomputera kwantowego

Nvidia dostarczy procesory graficzne, które pomogą w budowie ABCI-Q. AIST i Nvidia będą również dostarczać oprogramowanie do obliczeń kwantowych za pośrednictwem usługi w chmurze.

Zdolność ABCI-Q do wykonywania szybkich i złożonych obliczeń pomoże w badaniach i zastosowaniach korporacyjnych w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz w energetyce i biotechnologii, na przykład w poprawie wydajności opracowywania nowych leków i w logistyce.

ABCI-Q umożliwi przeprowadzanie symulacji kwantowych o wysokiej wierności na potrzeby badań w różnych gałęziach przemysłu. Wysokowydajny, skalowalny system jest zintegrowany z Nvidia CUDA-Q, hybrydową platformą obliczeń kwantowych typu open source z potężnymi narzędziami symulacyjnymi i możliwościami programowania hybrydowych systemów kwantowo-klasycznych.

Jak wynika z komunikatu prasowego Nvidii, superkomputer jest zasilany przez ponad 2000 procesorów graficznych Nvidia H100 Tensor Core w ponad 500 węzłach połączonych ze sobą za pomocą Nvidia Quantum-2 InfiniBand - jedynej na świecie w pełni odciążalnej sieciowej platformy obliczeniowej.

ABCI-Q zaprojektowany do integracji z przyszłym sprzętem kwantowym, zbudowany przez Fujitsu, ma być wdrożony do pracy na początku 2025 roku. ABCI-Q stanowi część japońskiej strategii innowacji w dziedzinie technologii kwantowej, której celem jest stworzenie przedsiębiorstwom i społeczeństwu nowych możliwości czerpania korzyści z technologii kwantowej, w tym sztucznej inteligencji, badań nad energią i biologią.

System ABCI-Q ma być platformą do rozwoju symulacji obwodów kwantowych i kwantowego uczenia maszynowego, budowania hybrydowych systemów klasyczno-kwantowych oraz opracowywania nowych algorytmów inspirowanych technologią kwantową. Nvidia oświadczyła, że ​​planuje także współpracę z AIST przy zastosowaniach przemysłowych wykorzystujących ABCI-Q.

fot. Nvidia Media Assets

źródło: Nvidia