Arabia Saudyjska stara się o zgodę na zakup zaawansowanych chipów Nvidii

| Gospodarka Aktualności

Arabia Saudyjska, która była jednym z regulowanych kierunków eksportu amerykańskich chipów, ma zamiar uzyskać w 2025 r. zgodę rządu USA i zacząć zaopatrywać się w produkowane tam wysokiej jakości chipy, takie jak Nvidia H200. Kraj ten dokonuje obecnie dużych inwestycji w rozwijanie swojej mocy obliczeniowej i sztucznej inteligencji (AI), stawiając sobie za cel zwiększenie udziału AI w produkcie krajowym brutto do 12%, do roku 2030.

Arabia Saudyjska stara się o zgodę na zakup zaawansowanych chipów Nvidii

Zastępca CEO biura zarządzania strategią SDAIA, Abdulrahman Tariq Habib, powiedział CNBC na Global AI Summit, że Stany Zjednoczone rozważają złagodzenie przepisów jako wskaźnik pozytywnych relacji obu krajów w obszarze AI. Jest optymistą co do tego, że Arabia Saudyjska będzie w stanie pozyskiwać zaawansowane chipy od 2025 r. Podkreślił, że dla Arabii Saudyjskiej dostęp do wysokiej jakości chipów będzie wiele znaczył - przyspieszy transakcje handlowe między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi, a także utoruje drogę do rozwinięcia krajowej mocy obliczeniowej. Jednak moc ta nie jest jedynym ważnym aspektem. W ciągu ostatnich trzech lat Arabia Saudyjska włożyła również wiele wysiłku w obszary obejmujące zasoby inżynieryjnych talentów.

Arabia Saudyjska inwestuje znacząco w rozwój swojego lokalnego ekosystemu AI. Według wrześniowego raportu SDAIA, wizja Arabii Saudyjskiej na rok 2030 zakłada, że ​​AI będzie wówczas stanowić 12% jej PKB. Za inwestycje będzie odpowiedzialny fundusz majątku narodowego Arabii Saudyjskiej - Public Investment Fund (PIF).

Jak wynika z cytowanego przez The National raportu analitycznego PwC, biorąc pod uwagę stale rosnące inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję (GenAI), szacuje się, że sześć krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council - GCC) osiągnie korzyści ekonomiczne rzędu 23,5 mld USD rocznie, przy czym największy wkład wniesie Arabia Saudyjska - 12,2 mld USD.

Geopolityka między USA a Chinami zmusza inne kraje do wyboru stron

Rząd USA wprowadził szereg przepisów eksportowych dotyczących chipów kierowanych do Chin. W maju 2024 r. przepisy te rozszerzono, aby objąć wiele krajów Bliskiego Wschodu, w tym Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jednym z powodów była obawa rządu USA, że Chiny uzyskają te chipy za pośrednictwem krajów Bliskiego Wschodu, z którymi mają bliskie kontakty. Chiny są największym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej i ważnym inwestorem w zakresie realizacji celów do roku 2030. Wraz z nasileniem sporu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, kluczowe obszary techniczne, w tym AI i półprzewodniki, stały się krytycznymi punktami rywalizacji między nimi, do pewnego stopnia zmuszając inne kraje do wyboru stron. Alat, instytucja inwestycyjna odpowiedzialna za półprzewodniki i AI, wspierana przez PIF setkami miliardów dolarów amerykańskich, wyraziła podobne stanowisko.

Bloomberg poinformował, że dyrektor generalny Alat, Amit Midha, jasno stwierdził, że dotychczas wymagano całkowitego rozdzielenia procesu produkcyjnego i łańcucha dostaw (z Chin). Jeśli partnerstwo z Chinami wzbudzi w Stanach Zjednoczonych wątpliwości, wówczas współpraca zostanie zakończona. Podkreślił również, że Stany Zjednoczone są dla Alat nie tylko partnerem pierwszego wyboru, ale także rynkiem pierwszego wyboru. Jednakże, jak twierdzą nieoficjalne źródła, chociaż rząd Arabii Saudyjskiej podjął już działania, ograniczając transakcje z chińskimi przedsiębiorstwami, jeśli rząd USA będzie upierał się przy blokowaniu eksportu wyprodukowanych w USA wysokiej klasy chipów, Arabia Saudyjska może i tak otworzyć się na Chiny.

źródło: DigiTimes