Nvidia oferuje Chinom zaawansowany chip spełniający wymogi kontroli eksportu USA

| Gospodarka Aktualności

Amerykański producent chipów Nvidia Corp potwierdził, że oferuje w Chinach nowy zaawansowany układ, który spełnia najnowsze zasady kontroli eksportu mające na celu utrzymanie najnowocześniejszej technologii poza zasięgiem Państwa Środka. Firma odpowiedziała tym samym na doniesienia agencji Reutera o reklamowaniu przez ​​chińskich sprzedawców produktów z nowym chipem.

Nvidia oferuje Chinom zaawansowany chip spełniający wymogi kontroli eksportu USA

Chip A800 jest pierwszym przedstawionym produktem amerykańskiej firmy, będącym efektem prac mających na celu tworzenie zaawansowanych procesorów dla Chin, które spełniają nowe warunki handlu. Regulacje amerykańskie wprowadzone na początku października skutecznie zakazały eksportu do Chin zaawansowanych mikrochipów i sprzętu do ich produkcji, co jest częścią wysiłków mających na celu skrępowanie chińskiego przemysłu półprzewodników, a tym samym wojska.

Pod koniec sierpnia firmy Nvidia i Advanced Micro Devices poinformowały, że ich zaawansowane układy, w tym przeznaczony dla centrów danych układ A100 Nvidii, zostały dodane do listy kontroli eksportu Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Chip A800 może być używany zamiast A100 - oba są procesorami graficznymi. Każdy z tak zaawansowanych chipów może kosztować tysiące dolarów.

- Procesor graficzny Nvidia A800, który wszedł do produkcji w trzecim kwartale, jest produktem alternatywnym dla procesora Nvidia A100 dla klientów w Chinach. A800 spełnia warunki testu rządu USA dotyczącego ograniczenia eksportu i nie można go zaprogramować tak, aby je przekroczył - mówi rzecznik Nvidii w oświadczeniu dla agencji Reutera.

Nvidia odmówiła komentarza na temat tego, czy skonsultowała się z Departamentem Handlu w sprawie nowego układu. Rzecznik Departamentu Handlu również odmówił komentarza.

Co najmniej dwie chińskie strony internetowe głównych producentów serwerów oferują chip A800 w swoich produktach. Jeden z tych produktów wykorzystywał wcześniej chip A100 w materiałach promocyjnych. Chiński dystrybutor opisał specyfikację A800. Porównanie z układem A100 pokazuje, że szybkość przesyłania danych wynosi 400 Gbps w nowym układzie, a 600 Gbps w A100. Nowe zasady ograniczają szybkości do 600 Gbps.

- A800 wygląda na przepakowany procesor graficzny A100, zaprojektowany w celu uniknięcia ostatnich ograniczeń Departamentu Handlu. Chiny są ważnym rynkiem dla Nvidii i rekonfiguracja produktu w celu uniknięcia ograniczeń handlowych ma duży sens biznesowy - powiedział Wayne Lam, analityk CCS Insight, opierając swoje komentarze na specyfikacjach udostępnionych przez agencję Reutera i zauważając, że osiem to szczęśliwa liczba w Chinach. Wayne Lam powiedział również, że możliwości komunikacyjne chip-to-chip układu A800 oznaczają wyraźny spadek wydajności centrum danych, gdzie tysiące chipów jest używanych razem.

Główni chińscy producenci serwerów Inspur i H3C, którzy oferują serwery z nowymi chipami, nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. Nie zrobił tego również dystrybutor chipów OmniSky, który umieścił specyfikację A800 w Internecie.

Nvidia poinformowała, że ​​w zakończonym w październiku trzecim kwartale fiskalnym sprzedaż chipów do Chin - o wartości około 400 mln dolarów - ulegnie zmniejszeniu z powodu ograniczeń nałożonych na zaawansowane układy. Posiadanie chipa zastępczego może pomóc zmniejszyć cios finansowy. Spółka ma przedstawić wyniki kwartalne 16 listopada.

źródło: Reuters