Nvidia wprowadzi na rynek pierwszy serwerowy procesor oparty o ARM

Firma Nvidia ogłosiła niedawno, że planuje wprowadzić na rynek procesor serwerowy pod nazwą Grace. Będzie on oparty na architekturze brytyjskiej firmy Arm. To działanie pozwoli bezpośrednio konkurować z Intelem, który jest największym producentem procesorów serwerowych.

Posłuchaj
00:00

Obecnie chipy zbudowane na bazie architektury ARM są stosowane w większości smartfonów, jednak od kilku lat, z firmami takimi jak Amazon i Ampere Computing, prowadzone są pracę nad przystosowaniem tych procesorów w centrach danych. Przejęcie brytyjskiej firmy przez Nvidię może przyspieszyć wprowadzenie chipów ARM do centrów danych. Układy scalone Nvidii były tradycyjnie wykorzystywane jako akceleratory wraz z chipami Intela i Micro Devices Inc lub innych firm, odciążając część ich pracy obliczeniowej i przyspieszając cały system komputerowy.

Projektując swój własny procesor serwerowy, Nvidia po raz pierwszy bezpośrednio może konkurować z Intelem i AMD. W wystąpieniu zapowiadającym ten układ dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, nazwał go - ostatnim elementem układanki - który połączy układy graficzne i sieciowe Nvidii, tworząc podstawy nowoczesnego centrum danych.

Nvidia zapewnia, że premiera serwerowego procesora Grace ma nastąpić w 2023 roku. Chip ma wspierać procesy uczenia maszynowego. Nvidia, znana ze swoich układów graficznych, w ostatnich latach skoncentrowała swoje zasoby na technologiach przetwarzania danych przy użyciu sztucznej inteligencji, co pomogło jej stać się liderem w dziedzinie półprzewodników.

Nvidia poinformowała również, że szwajcarskie Narodowe Centrum specjalizujące się w jednostkach obliczeniowych stworzy nowy superkomputer o nazwie Alps, wykorzystując procesory Grace. Za realizację projektu ma odpowiadać Hewlett Packard Enterprise. System obliczeniowy, który według CEO Nvidii będzie 10 razy szybszy w porównaniu z obecnie największym na świecie superkomputerem, ma być wykorzystywany do zadań takich, jak prognozowanie pogody i symulacje fizyczne.

Przedstawiciele Nvidii zapewnili, że jej akceleratory obliczeniowe będą nadal wspierać procesory serwerowe Intela i AMD, nawet w okresie wejścia na rynek układu. CEO Jensen Huang powiedział, że Nvidia zmieni swoje priorytety, koncentrując się na wdrożeniu do produkcji chipów, które będą współpracować z procesorami ARM, a w przyszłym roku wprowadzi chipy współpracujące z układami AMD i Intela. Nvidia nie ujawniła, której architektury ARM użyje w chipach, ale zapowiedziała, że wykorzysta rdzenie obliczeniowe serii Neoverse.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Microsoft uruchomił centrum danych w Szwecji
Globalny rynek serwerów - wzrost słabszy od oczekiwań
Nvidia przejmuje Arm za 40 mld dolarów
Quanta Computer rozwija moce produkcyjne
Do 2024 roku Intel uruchomi usługi foundry dla światowych firm
Nvidia oferuje Chinom zaawansowany chip spełniający wymogi kontroli eksportu USA
AMD przejmie firmę Xilinx za 35 mld dolarów
Na rynku chipów HPC spodziewane jest odbicie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Konferencja
Roadshow Altium Designer
Opinie
Świat poszukuje kompetentnych inżynierów elektroników. Chiny i Tajwan w centrum walki o talenty
Technika
Wykorzystanie przełączników SiC/GaN do zmniejszenia strat w układach napędowych silników
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów