Nvidia wprowadzi na rynek pierwszy serwerowy procesor oparty o ARM

| Gospodarka Projektowanie i badania

Firma Nvidia ogłosiła niedawno, że planuje wprowadzić na rynek procesor serwerowy pod nazwą Grace. Będzie on oparty na architekturze brytyjskiej firmy Arm. To działanie pozwoli bezpośrednio konkurować z Intelem, który jest największym producentem procesorów serwerowych.

Nvidia wprowadzi na rynek pierwszy serwerowy procesor oparty o ARM

Obecnie chipy zbudowane na bazie architektury ARM są stosowane w większości smartfonów, jednak od kilku lat, z firmami takimi jak Amazon i Ampere Computing, prowadzone są pracę nad przystosowaniem tych procesorów w centrach danych. Przejęcie brytyjskiej firmy przez Nvidię może przyspieszyć wprowadzenie chipów ARM do centrów danych. Układy scalone Nvidii były tradycyjnie wykorzystywane jako akceleratory wraz z chipami Intela i Micro Devices Inc lub innych firm, odciążając część ich pracy obliczeniowej i przyspieszając cały system komputerowy.

Projektując swój własny procesor serwerowy, Nvidia po raz pierwszy bezpośrednio może konkurować z Intelem i AMD. W wystąpieniu zapowiadającym ten układ dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, nazwał go - ostatnim elementem układanki - który połączy układy graficzne i sieciowe Nvidii, tworząc podstawy nowoczesnego centrum danych.

Nvidia zapewnia, że premiera serwerowego procesora Grace ma nastąpić w 2023 roku. Chip ma wspierać procesy uczenia maszynowego. Nvidia, znana ze swoich układów graficznych, w ostatnich latach skoncentrowała swoje zasoby na technologiach przetwarzania danych przy użyciu sztucznej inteligencji, co pomogło jej stać się liderem w dziedzinie półprzewodników.

Nvidia poinformowała również, że szwajcarskie Narodowe Centrum specjalizujące się w jednostkach obliczeniowych stworzy nowy superkomputer o nazwie Alps, wykorzystując procesory Grace. Za realizację projektu ma odpowiadać Hewlett Packard Enterprise. System obliczeniowy, który według CEO Nvidii będzie 10 razy szybszy w porównaniu z obecnie największym na świecie superkomputerem, ma być wykorzystywany do zadań takich, jak prognozowanie pogody i symulacje fizyczne.

Przedstawiciele Nvidii zapewnili, że jej akceleratory obliczeniowe będą nadal wspierać procesory serwerowe Intela i AMD, nawet w okresie wejścia na rynek układu. CEO Jensen Huang powiedział, że Nvidia zmieni swoje priorytety, koncentrując się na wdrożeniu do produkcji chipów, które będą współpracować z procesorami ARM, a w przyszłym roku wprowadzi chipy współpracujące z układami AMD i Intela. Nvidia nie ujawniła, której architektury ARM użyje w chipach, ale zapowiedziała, że wykorzysta rdzenie obliczeniowe serii Neoverse.

źródło: Reuters

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie