Do 2024 roku Intel uruchomi usługi foundry dla światowych firm

Amerykański gigant technologiczny Intel ogłosił, że zainwestuje 20 mld dolarów w budowę dwóch fabryk chipów w Arizonie. Produkcja w nowo wybudowanych zakładach ma ruszyć w 2024 roku. Dodatkowo firma uruchomi jednostkę biznesową Intel Foundry Services, która będzie podlegać bezpośrednio pod CEO Pata Gelsingera. Amerykański koncern tymi działaniami rzuca wyzwanie TSMC, ponieważ zamierza oferować usługi foundry dla światowych klientów tajwańskiego giganta, takich jak Apple i Qualcomm.

Posłuchaj
00:00

Amerykański gigant zapowiedział, że będzie nadal rozszerzał swoją produkcję w Ameryce, Europie i innych regionach, a także w przeciągu wybierze lokalizacje dla obecnego przedsięwzięcia. Realizacja planów bezpośrednio w Arizonie pozwoli konkurować z TSMC, które w tym roku rozpocznie budowę zakładu o wartości 12 mld dolarów. Od roku 2016 tylko TSMC odpowiada za produkcję procesorów przeznaczonych do iPhona. Dodatkowo od zeszłego roku firm wytwarza na zlecenie Apple chipy do MacBooków, kiedy w tym czasie Intel tracił udział w rynku. Tajwański producent chipów również często dzieli z Samsungiem zamówienia na zaawansowane procesory zlecane przez Qualcomma.

Intel zapowiedział, że będzie kierował swoje usługi także do dostawców chmury, takich jak Google, Amazon, a nawet Alibaba Group Holding, którzy są obecnie klientami TSMC. Analitycy wskazują, że ambitne plany Intela związane z pozyskaniem głównych klientów tajwańskiego giganta foundry mogą napotkać wiele przeszkód, a ich realizacja potrwa długo. Intel wcześniej próbował rzucić wyzwanie TSMC w 2016 roku, kiedy amerykański podmiot pozyskał LG Electronics i inne firmy jako swoich klientów. Opóźnienia w rozwoju technologii produkcyjnej Intela, które zaczęły się pod koniec 2018 roku, uziemiły tę wcześniejszą próbę.

W lipcu ubiegłego roku Intel przesunął premierę swojego najnowszego procesu technologicznego 7 nm - co najmniej do końca 2023 roku. Intel z pewnością będzie miał wsparcie ze strony rządu, ponieważ kraj nadał priorytet produkcji półprzewodników i połączył ją z bezpieczeństwem narodowym. Jednak dopiero okaże się, czy Intel może zaoferować opłacalne rozwiązania innym producentom chipów i świadczyć usługi różnym twórcom układów.

Sekretarz handlu USA Gina M. Raimondo pochwaliła plan inwestycyjny Intela w Arizonie, mówiąc, że pomoże on - zachować amerykańskie innowacje technologiczne i przywództwo, wzmacniając bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe. Prezes Intela ogłosił, że do 2023 roku wprowadzi na rynek procesory serwerowe wykonane w 7-nanometrowej litografii. CEO potwierdził, że w tym roku Intel zleci TSMC produkcję kluczowych chipów.

Źródło: Nikkei Asia

Powiązane treści
Globalfoundries wybuduje za 4 mld dolarów zakład foundry
Firmy TSMC, UMS i VIS odnotowały spadek przychodów
Intel staje się dostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego
Wyścig po sztuczną inteligencję obejmuje też branżę półprzewodników
Samsung odbierze Intelowi pozycję lidera dostawców IC
Intel zainwestuje ponad 3 mld dolarów w technologie pakowania IC
Intel rozbuduje kampus w Gdańsku
SK Hynix zwiększa moce produkcyjne w zakresie 8-calowych płytek
TSMC wybuduje stację uzdatniania wody do własnych celów
Nvidia wprowadzi na rynek pierwszy serwerowy procesor oparty o ARM
Samsung i TSMC będą odpowiadać za 43% światowych nakładów kapitałowych przemysłu półprzewodnikowego
Fabryka chipów Intela może być w Polsce
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów