Fabryka chipów Intela może być w Polsce

Przemawiając w na targach motoryzacyjnych IAA w Monachium, dyrektor generalny Intela - Pat Gelsinger - powiedział, że firma zainwestuje do 80 mld euro w europejskie fabryki chipów w ciągu następnej dekady. Intel planuje budowę w Europie dwóch fabryk, których lokalizacje mają zostać ujawnione do końca bieżącego roku. To, gdzie dokładnie zakłady będą zlokalizowane jest przedmiotem zaciekłej debaty, a najbardziej prawdopodobnymi lokalizacjami są Francja i Niemcy. Rozważa się również Belgię, Polskę i Holandię.

Posłuchaj
00:00

Budowa fabryk jest częścią planu powołania do życie Intel Foundry Services, a więc tego, by produkować chipy nie tylko na własne potrzeby (jako IDM, a więc projektant i producent), ale także dla innych firm - czyli jako usługa. Dla rynku europejskiego, gdzie sektor motoryzacyjny ma duży potencjał, jest to elektryzująca wiadomość, bo problemy z dostawami doprowadzają do szaleństwa producentów samochodów już od wielu miesięcy. Poza tym pozycja Europy w globalnym przemyśle półprzewodników jest słaba (9-procentowy udział w rynku światowym), ponieważ nie mamy zdolności produkcyjnych krajów takich, jak Chiny, ani zaawansowanych technologii projektowania chipów, jak USA. W rezultacie kraje UE są bardzo uzależnione od innych rynków w zakresie półprzewodników. Tę sytuację, UE chciałaby jak najszybciej poprawić. Teraz, gdy Intel rozważa dalsze rozszerzenie tej inwestycji, szanse Europy na zwiększenie swojego udziału w światowym rynku znacznie wzrosły.

Budowa dodatkowych zaawansowanych fabryk półprzewodników w UE i podnoszenie ich zdolności produkcyjnych sprawi, że europejskie łańcuchy dostaw będą bardziej odporne i przyczynią się do realizacji unijnego celu, jakim jest ponad dwukrotne zwiększenie udziału w światowej produkcji chipów - z 9 do 20% procent do 2030 roku. Może to również umożliwić Europie obsługę globalnych rynków technologicznych poprzez przekształcanie chipów w wartościowy towar eksportowy.

Taka inwestycja to łakomy kąsek do każdego państwa, więc już samo wymienienie Polski na liście potencjalnych lokalizacji jest wydarzeniem. Na ten temat Pat Gelsinger rozmawiał 8 września w Gdańsku i otrzymał 3 propozycje lokalizacji. Jednak o postanowieniu, które ma zapaść do końca roku, zdecyduje wiele czynników, m.in. wielkość wsparcia, tj. teren i bonusy finansowe. W krajach azjatyckich rządowe wsparcie sięga w takim przypadku nawet 30% wartości inwestycji, co przekonuje, że nie będzie łatwo. Na pewno nie pomoże nam też „lex anty-TVN”, który odbił się echem na świecie.

Powiązane treści
BAE Systems rozwija z firmą Intel współpracę w dziedzinie obronności
Intel w pościgu technologicznym - ma pokonać rywali w 2025 roku
Intel ujawnia plany inwestycyjne w Europie na kolejne lata
W Polsce opracowano pierwszy ekran OLED na bazie grafenu
Technologia Intela w europejskim CPU SiPearl Rhea
TSMC odnotowało we wrześniu rekordowe przychody
Intel rozważa przejęcie GlobalFoundries za 30 mld dolarów
Apple i Intel jako pierwsi zastosują 3-nanometrowy proces TSMC
Intel przejmie za 2 mld dolarów firmę SiFive
Samsung odbierze Intelowi pozycję lidera dostawców IC
Intel zainwestuje ponad 3 mld dolarów w technologie pakowania IC
Intel staje się dostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego
Do 2024 roku Intel uruchomi usługi foundry dla światowych firm
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Gospodarka
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów