Intel w pościgu technologicznym - ma pokonać rywali w 2025 roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Intel poinformował w poniedziałek, że jego fabryki rozpoczną produkcję chipów Qualcomma, a nowy plan rozwoju działalności umożliwi doścignięcie rywali, takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing i Samsung Electronics, do 2025 r. Nowym klientem w sektorze foundry Intela będzie Amazon.

Intel w pościgu technologicznym - ma pokonać rywali w 2025 roku

Intel przez dziesięciolecia był liderem w technologii produkcji najmniejszych i najszybszych procesorów, jednak stracił tę przewagę na rzecz TSMC i Samsunga, których usługi produkcyjne pomogły rywalom Intela - firmom Advanced Micro Devices i Nvidia - wyprodukować chipy przewyższające wydajnością układy Intela. Teraz spodziewa się odzyskać czołową pozycję do 2025 r., dzięki przedstawionym pięciu grupom technologii wytwarzania chipów, które wprowadzi w ciągu najbliższych czterech lat. Po raz pierwszy o dekady wykorzysta nowe rozwiązania w zakresie tranzystorów, a od 2025 r. wprowadzi również nową generację maszyn holenderskiej firmy ASML, które wykorzystują litografię ekstremalnego ultrafioletu.

Producent poinformował również, że zmieni swój schemat nazewnictwa technologii wytwarzania chipów, używając nazw takich jak "Intel 7", które są zgodne ze sposobem, w jaki TSMC i Samsung wprowadzają na rynek konkurencyjne technologie. W świecie chipów, gdzie mniejsze jest lepsze, Intel używał wcześniej nazw, które nawiązywały do technicznych rozwiązań w nanometrach. Jednak z biegiem czasu nazwy używane przez producentów chipów stały się arbitralnymi metodami oznaczania, co dawało błędne wrażenie, że Intel jest mniej konkurencyjny.

Pierwszymi dużymi klientami Intela będą Qualcomm i Amazon. W przypadku układów Qualcomma stosowany będzie proces, który Intel określa jako 20A. Będzie on wykorzystywał nową technologię tranzystorową, pozwalającą zmniejszyć zużywanie energii przez chipy. Amazon, który coraz częściej produkuje własne chipy dla swoich centrów danych, nie użyje jeszcze technologii produkcji chipów Intela, ale będzie wykorzystywać jego technologię pakowania - proces składania chipów i chipletów, często układając je w stosy 3D. Analitycy twierdzą, że Intel przoduje w tej technologii pakowania.

Największym pytaniem, przed jakim stoi Intel, jest to, czy może dotrzymać swoich obietnic technologicznych po latach opóźnień z czasów poprzedniego dyrektora generalnego Briana Krzanicha. W ostatnich tygodniach Intel ogłosił opóźnienie nowego układu dla centrów danych o nazwie Sapphire Rapids.

źródło: Reuters

Zobacz również