Samsung odbierze Intelowi pozycję lidera dostawców IC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

IC Insights wskazuje, że rozwój Samsunga, napędzany przez odradzający się rynek pamięci i stosunkowo niezmienne wyniki sprzedaży Intela, w drugim kwartale tego roku pozwoli ponownie koreańskiemu koncernowi zająć pozycję lidera w dziedzinie półprzewodników.

Samsung odbierze Intelowi pozycję lidera dostawców IC

Od 1993 do 2016 roku Intel zajmował pierwsze miejsce wśród światowych producentów półprzewodników. Jednak po prawie ćwierć wieku przemysł półprzewodnikowy doczekał się nowego dostawcy numer jeden, począwszy od 2017 roku, kiedy to rynek pamięci gwałtownie wzrósł - Samsung wyparł Intela. Sytuacja ta oznaczała przełomowe osiągnięcie nie tylko dla Samsunga, ale także dla wszystkich innych konkurujących producentów półprzewodników, którzy przez lata próbowali pokonać Intela jako największego światowego dostawcę.

Samsung utrzymywał miejsce lidera w branży półprzewodników przez sześć kwartałów, zanim rynek pamięci załamał się pod koniec 2018 roku, a Intel w czwartym kwartale 2018 roku ponownie zajął czołowe miejsce. Pogorszenie na rynku pamięci nastąpiło gwałtownie. W związku z tym dochody Samsunga uległy zmianie - zamiast być o 17% wyższe, spadły do poziomu, w którym koreański gigant miał wynik o 18% mniejszy od firmy amerykańskiej.

Przychody Intela gwałtownie wzrosły w drugiej połowie 2019 roku, ale pozostały bez zmian przez większą część 2020 roku. W ciągu 10 kwartałów (od kwartału czwartego 2018 do pierwszego 2021 roku) Intel pozostał głównym dostawcą. W międzyczasie sprzedaż półprzewodników Samsunga powoli rosła, startując od wartości z pierwszego kwartału 2019 roku.

Intel wskazuje, że jego całoroczna sprzedaż w 2021 roku spadnie o 1% w porównaniu do roku 2020. Wraz ze wzrostem rynku pamięci DRAM i prognozą, że rozwój rynku NAND flash nabierze tempa w drugiej połowie roku, wydaje się prawdopodobne, że Samsung ponownie uplasuje się na pozycji numer jeden wśród dostawców półprzewodników.

źródło: Digitimes

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie