W Polsce opracowano pierwszy ekran OLED na bazie grafenu

| Gospodarka Optoelektronika

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego opracowali prototyp wyświetlacza w technologii OLED wykorzystujący elektrodę na bazie grafenu. Do tego celu zmodyfikowano warstwę grafenu, z którego wykonano elektrodę, za pomocą tlenku renu. Jest to pierwsze takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.

W Polsce opracowano pierwszy ekran OLED na bazie grafenu

Grafen to krystaliczna forma węgla, który ma tylko dwa wymiary — szerokość i długość — a jej grubość równa jest jednemu atomowi. Ponadto grafen jest elastyczny, przezroczysty, odznacza się przepuszczalnością światła rzędu 98% i bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny i ciepło. Obecnie grafen jest jednym z najbardziej obiecujących odkryć w nauce i elektronice. Możliwość wykorzystania go do wytwarzania diod OLED otwiera nowe możliwości w zakresie elektroniki elastycznej. Pozwoli to stworzyć zginające się ekrany o grubości zaledwie kilku nanometrów, którymi będzie można pokryć dowolnie ukształtowaną powierzchnię.

Obecnie wytwarzane zakrzywione ekrany telewizorów trzeba zabezpieczać sztywną powłoką — inaczej ulegną degradacji i stracą swoje właściwości. W tym przypadku w roli elektrody stosuje się ITO (tlenek indowo-cynowy), którego podstawową wadą jest kruchość, więc nie nadaje się do urządzeń elastycznych. Kolejnym wadą tego typu elektrody jest jej wysoka cena.

Podczas wystaw i konferencji naukowych wielokrotnie były prezentowane elastyczne wyświetlacze. Na obecnym etapie nie pojawiły się na rynku konsumenckim ze względu na wysoką cenę. Zastosowanie nowych technologii prawdopodobnie pozwoliłoby zredukować cenę urządzeń.

źródło: Nauka w Polsce