Nvidia przejmuje Arm za 40 mld dolarów

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Nvidia i Grupa SoftBank ogłosiły zawarcie ostatecznego porozumienia w sprawie przejęcia Arm za kwotę 40 mld dolarów. Połączenie platformy obliczeniowej AI Nvidii z architekturą Arm pozwoli stworzyć warunki do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji. SoftBank pozostanie zaangażowany w długoterminowe przedsięwzięcie poprzez swój udział własnościowy w firmie Nvidia, nieprzekraczający 10%.

Nvidia przejmuje Arm za 40 mld dolarów

- Sztuczna inteligencja jest najpotężniejszą siłą technologiczną naszych czasów i zapoczątkowała nową erę komputerów. W nadchodzących latach biliony komputerów ze sztuczną inteligencją stworzą nowe środowisko IoT, które będzie tysiące razy większe niż dzisiejszy internet ludzi. Połączenie obu firm pozwoli przygotować się do nowego rozdziału technologicznego - powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii.

W ramach Nvidii, Arm będzie nadal stosować swój model otwartej licencji przy jednoczesnym zachowaniu neutralnego gruntu dla światowych klientów, która była podstawą jego sukcesu, ze 180 miliardami chipów dostarczonych dotychczas przez licencjobiorców. Partnerzy firmy Arm będą również korzystać z oferty obu firm, w tym z licznych rozwiązań opracowanych przez Nvidię.

Po zamknięciu transakcji, Nvidia zamierza zachować nazwę i tożsamość marki Arm oraz rozszerzyć swoją działalność w Cambridge. Własność intelektualna firmy Arm pozostanie zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Nvidia będzie korzystać z obecności Arm w Wielkiej Brytanii, tworząc nowe światowe centrum R&D w dziedzinie badań nad AI zlokalizowane w kampusie Cambridge.

Nvidia zainwestuje w najnowocześniejszy superkomputer AI firmy Arm, urządzenia szkoleniowe dla programistów i inkubator przedsiębiorczości, który przyciągnie talenty badawcze i stworzy platformę dla nowych rozwiązań i partnerstwa przemysłowego w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna, robotyka i systemy autonomicznej jazdy.

źródło: Digitimes