AMD przejmie firmę Xilinx za 35 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Firmy AMD i Xilinx ogłosiły, że zawarły ostateczną umowę, zgodnie z którą pierwsza z nich przejmie drugą w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości 35 mld dolarów. Połączenie stworzy wiodącą w branży firmę zajmującą się wysokowydajnymi komputerami, znacznie poszerzając wachlarz produktów AMD i liczbę klientów reprezentujących zróżnicowane rynki, na których Xilinx jest uznanym liderem.

AMD przejmie firmę Xilinx za 35 mld dolarów

Transakcja została jednogłośnie zaakceptowana przez zarządy firm AMD i Xilinx. Firmy poinformowały, że przejęcie ma się zakończyć do końca roku 2021, pod warunkiem zatwierdzenia przez akcjonariuszy AMD i Xilinxa oraz uzyskania niezbędnych zezwoleń regulacyjnych i spełnienia innych, zwyczajowych warunków zamknięcia.

Lisa Su będzie kierować połączoną firmą jako CEO, a dotychczasowy prezes i CEO Xilinxa - Victor Peng - dołączy do AMD jako prezes odpowiedzialny za biznes i inicjatywy rozwoju strategicznego zespołu Xilinxa, obowiązujące po zamknięciu transakcji.

- Przejęcie firmy Xilinx to kolejny etap na naszej drodze do zajęcia przez AMD pozycji lidera w branży wysokowydajnych komputerów i stania się najlepszym partnerem dla największych i najważniejszych firm technologicznych na świecie. Zespół Xilinx jest jednym z najsilniejszych w branży. Łącząc nasze światowej klasy zespoły inżynierów i głęboką wiedzę, stworzymy lidera branży z wizją, talentem i skalą, które pozwolą zdefiniować przyszłość wysokowydajnych komputerów - powiedziała Lisa Su, prezes i CEO AMD.

Jak przekonują firmy, dzięki połączonemu zespołowi 13 tys. inżynierów i ponad 2,7 mld USD rocznych inwestycji w badania i rozwój, AMD będzie dysponować dodatkowymi możliwościami dostarczania jeszcze doskonalszego zestawu produktów i rozwiązań dla konkretnych dziedzin.

źródło: DigiTimes

Zobacz również