AMD chce przełamać dominację Intela na rynku procesorów do serwerów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jak donoszą źródła branżowe, udział Intela w rynku procesorów serwerowych do końca 2020 r. prawdopodobnie spadnie poniżej 90%, ponieważ AMD z serią EPYC pozyskuje coraz więcej zamówień od producentów serwerów i dostawców usług chmurowych. To ze względu na charakteryzujący serię EPYC dobry stosunek ceny do wydajności oraz plan firmy AMD dotyczący wypuszczenia na rynek jeszcze w 2019 r. nowej generacji 7-nanometrowych procesorów dla centrów danych o kryptonimie Rome, popyt na serwery oparte na chipach AMD rośnie.

AMD chce przełamać dominację Intela na rynku procesorów do serwerów

NTT Data z siedzibą w Japonii ogłosiła niedawno, że od Tyan Computer zakupi serwery wyposażone w procesory AMD EPYC dla swojego systemu informacji kredytowej i finansowej (CAFIS).

Udział AMD w rynku procesorów serwerowych wzrósł znacząco do 3,2% w czwartym kwartale 2018 r. - rok wcześniej, w czwartym kwartale 2017, było to 0,8%.

Firma AMD osiągnęła w 2018 r. przychody w wysokości 6,48 mld dolarów, co oznacza wzrost o 23% w stosunku do roku poprzedniego. Zysk netto AMD wyniósł w 2018 r. 337 mln dolarów, w porównaniu do straty w wysokości 33 mln dolarów w roku 2017. Było to możliwe właśnie dzięki rosnącym dostawom procesorów EPYC i Ryzen oraz zwiększaniu sprzedaży układów GPU.

źródło: DigiTimes

Zobacz również