W czerwcu Intel uruchomi dostawy procesorów 10 nm, procesory 7 nm w roku 2021

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Na niedawnym spotkaniu inwestorów firma Intel ogłosiła plany rozpoczęcia w czerwcu dostaw procesorów masowo wytwarzanych w procesie 10 nm i podzieliła się pierwszymi szczegółami na temat produkcji układów w technologii 7 nm.

W czerwcu Intel uruchomi dostawy procesorów 10 nm, procesory 7 nm w roku 2021

Intel ujawnił, że pierwszy masowo produkowany w technologii 10 nm procesor, czyli układ dla komputerów przenośnych o nazwie kodowej "Ice Lake", pojawi się w sprzedaży w czerwcu bieżącego roku. Nowa platforma Ice Lake w pełni wykorzysta możliwości procesu 10 nm wraz z innowacjami dotyczącymi architektury. Firma twierdzi, że przyniesie ona około trzy razy większą prędkość transmisji bezprzewodowej, dwa razy większą szybkość transkodowania wideo, dwukrotnie wyższą wydajność grafiki oraz 2,5-3 razy większą wydajność sztucznej inteligencji (AI), w porównaniu z produktami poprzedniej generacji.

Urządzenia oparte na Ice Lake, produkowane przez partnerów OEM, mają być dostępne na rynku w sezonie świątecznym w 2019 roku. Intel planuje również wprowadzić na rynek w roku 2019 i 2020 wiele innych produktów bazujących na technologii 10 nm, w tym dodatkowe CPU klasy klient i serwer, układy FPGA z serii Agilex, układy NNP-I z serii Nervana (procesor AI), GPU ogólnego przeznaczenia oraz "Snow Ridge" - sieciowy SOC 5G-ready.

Intel chce, opierając się na modelu działania sprawdzonym w przypadku układów 14 nm, który obejmował optymalizacje określane jako 14+ nm i 14 ++ nm, dokonywać stałych postępów dotyczących procesu 10 nm, kontynuując skalowanie technologii procesowej zgodnie z prawem Moore'a.

Firma Intel wprowadziła także pierwsze aktualizacje technologii 7 nm, która zapewni dwukrotne skalowanie oraz około 20-procentowy wzrost wydajności na wat przy czterokrotnym zmniejszeniu złożoności reguł projektowych. Proces ten będzie również oznaczał pierwsze komercyjne zastosowanie przez Intela litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), a także wykorzystywanie nowej generacji zaawansowanych opakowań Foveros i EMIB.

Producent oczekuje, że wiodącym produktem klasy 7 nm będzie procesor GPU ogólnego przeznaczenia, oparty na architekturze Intel Xe, przeznaczony dla centrów przetwarzania danych AI i obliczeń o wysokiej wydajności. Zgodnie z deklaracjami firmy układ ten pojawi się na rynku w 2021 roku.

źródło: DigiTimes