Projekt europrocesora uzyskał 6 mln euro dofinansowania

Francuski SiPearl, zajmujący się projektem europejskiego procesora, otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,2 mln euro z programu badawczo-rozwojowego Horizon 2020. Firma zamierza zebrać jeszcze większe środki, aby do 2022 roku wprowadzić procesor na rynek. Od grudnia 2018 roku w projekcie łącznie uczestniczyło ponad 200 inżynierów pracujących nad oprogramowaniem i komponentami sprzętowymi. Procesor zostanie wyprodukowany przez tajwańską firmę TSMC.

Posłuchaj
00:00

Europrocesor powstaje w ramach konsorcjum European Processor Initiative złożonego z 27 członków. Do ich grona należą takie firmy, jak Atos, Barcelona Supercomputing Center, BMW Group, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), Cineca, E4 Computer Engineering, Elektrobit, ETH Zürich, Extoll, FORTH, Fraunhofer ITWM, Genci, Infineon Technologies, Forschungszentrum Jülich, Kalray, KIT, Menta, Prove & Run, Semidynamics Technology Services, SiPearl, ST Microelectronics, SURFsara, Technico Lisboa oraz uniwersytety Boloński, Zagrzebski, Technologiczny Chalmers i uniwersytet w Pizie.

- Zależy nam na zapewnieniu europejskiej suwerenności technologicznej i niezależności w sektorach, które mają coraz większe znaczenie dla jej wzrostu gospodarczego - powiedział Philippe Notton, CEO SiPearl.

Źródło: Electronics Weekly

Powiązane treści
Intel przedstawił pierwszy procesor ze sztuczną inteligencją
Apple zatrudnia projektanta procesorów ARM
AMD chce przełamać dominację Intela na rynku procesorów do serwerów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Gospodarka
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów