Na rynku chipów HPC spodziewane jest odbicie

| Gospodarka Aktualności

Pomimo obecnego pogorszenia koniunktury w branży półprzewodników, konkurencja w sektorze chipów HPC (high-performance computing) pozostaje zacięta. Według ustaleń DigiTimes Research, w pierwszej połowie 2023 r. wszyscy główni producenci chipów HPC - tj. Intel, AMD i Nvidia - borykali się ze słabymi przychodami ze względu na słaby popyt na aplikacje obliczeniowe o wysokiej wydajności (HPC). Obecnie rynki komputerów NB/PC i serwerów stopniowo się stabilizują, co sprawia, że w drugiej połowie 2023 r. oczekuje się wzrostu przychodów tych głównych firm.

Na rynku chipów HPC spodziewane jest odbicie

Według szacunków Erica Chena, analityka z DigiTimes Research, wyniki badań dotyczących dostaw komputerów NB/PC i serwerów wskazują, że druga połowa 2023 r. - w porównaniu z pierwszą - będzie okresem zwiększonego wolumenu dostaw. Przewiduje się, że w połączeniu ze wzrostem popytu na chipy HPC zwiększy to przychody firm Intel, AMD i Nvidia. Ożywienie na rynku NB/PC wydaje się silniejsze niż na rynku serwerów, w wyniku czego Intel i AMD, które mają znaczącą pozycję w sektorze NB/PC, odnotują mniejszą dynamikę wzrostu w drugiej połowie roku w porównaniu do Nvidii, która ma przewagę w sektorze serwerów AI.

Trzej główni gracze aktywnie wprowadzają nowe produkty CPU/GPU, aby wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na trenowanie modeli sztucznej inteligencji.

W dziedzinie serwerowych procesorów graficznych Nvidia nadal dominuje na rynku serwerów AI. Rozwój możliwości technologii pakowania CoWoS przez TSMC będzie miał wpływ na potencjał wzrostu kwartalnych przychodów Nvidii. Nie należy jednak lekceważyć procesorów graficznych z serii MI300, których masową produkcję AMD ma rozpocząć w czwartym kwartale 2023 roku. Oczekuje się, że ogłoszenie AMD dotyczące rozszerzenia wykorzystania przez Amazon Web Services (AWS) procesorów AMD Epyc czwartej generacji będzie motorem wzrostu w branży centrów danych. Co więcej, na rynku procesorów serwerowych układy Intela i AMD o architekturze x86 nadal królują. Obie firmy w 2023 roku wprowadzają nowe produkty, natomiast Nvidia wchodzi do konkurencji procesorów serwerowych ze swoją architekturą ARM, kładąc nacisk na efektywność energetyczną. Oczekiwania wskazują na zwiększoną konkurencję na rynku procesorów serwerowych w przyszłości.

Przewiduje się, że w 2023 r. wydatki inwestycyjne czterech głównych dostawców usług w chmurze w Ameryce Północnej spadną w porównaniu z rokiem 2022. W odpowiedzi na niesprzyjające warunki gospodarcze ograniczają oni swoje plany inwestycyjne - jedynie Microsoft zwiększa nakłady. DigiTimes Research szacuje, że nakłady inwestycyjne Microsoftu w 2023 roku przekroczą 33 mld dolarów. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na duże modele językowe (LLM), dostawcy usług w chmurze priorytetowo traktują zakupy serwerów AI. Istnieje jednak znaczna różnica cenowa między serwerami AI a serwerami ogólnego przeznaczenia, przy czym ceny serwerów AI są ponad 10–15 razy wyższe.

źródło: DigiTimes

Zobacz również