Gigabyte wydzieli biznes serwerowy

Firma Gigabyte Technology ogłosiła, że wydzieli swoją jednostkę biznesową zajmującą się komunikacją sieciową i przeniesie ją do w całości należącej do niej spółki zależnej Giga Computing Technology. Przeniesienie nie będzie miało wpływu na działalność powiązanych biznesów spółki, ani na kapitał własny. Restrukturyzacja ma byc zakończona do 1 stycznia 2023 r.

Posłuchaj
00:00

Wartość netto grupy biznesowej Gigabyte, zajmującej się komunikacją sieciową, wynosi około 834 mln NT$ (29,25 mln USD). Gigabyte nabędzie 83,36 mln udziałów w Giga Computing po cenie 10 NT$ za akcję.

Według rzecznika firmy Michaela Yanga, grupa biznesowa zajmująca się komunikacją sieciową koncentruje się głównie na rozwoju serwerów, a także rozwoju AI i wysokowydajnych centrów danych oraz produktów do przetwarzania brzegowego, sprzedając je do Europy i Ameryki Północnej.

Niektórzy obserwatorzy rynku uważają, że przeniesienie grupy biznesowej ma utorować drogę do IPO (Initial Public Offering) w najbliższej przyszłości, podczas gdy inni są zdania, że ruch ten pozwoli firmie Gigabyte na wytyczenie wyraźniejszej granicy między dwoma rozwijającymi się biznesami - serwerowym i płyt głównych oraz kart graficznych.

Skonsolidowane przychody Gigabyte osiągnęły w styczniu 14,21 mld dolarów tajwańskich (493,91 mln dolarów), jednak w lutym kwota ta spadła o 37,37% miesięcznie do zaledwie 8,9 mld dolarów tajwańskich, co i tak dało wzrost o 27,64% w porównaniu z rokiem poprzednim. Kwota za pierwsze dwa miesiące 2022 r. osiągnęła 23,1 mld dolarów tajwańskich, co oznacza wzrost o 33% w stosunku rocznym.

Obecnie karty graficzne stanowią około 40% przychodów firmy Gigabyte, płyty główne - 30%, serwery - 20%, a inne produkty - 10%.

Gigabyte pierwotnie spodziewał się, że w 2022 r. jego biznes serwerowy wzrośnie o 50%, ale wojna między Ukrainą a Rosją może mieć wpływ na współpracę z rosyjskim twórcą wyszukiwarek - Yandexem. Gigabyte ocenia, że wpłynie to na 5% jego przychodów w 2022 r.

Za 2021 rok firma Gigabyte ogłosiła skonsolidowane przychody w wysokości 121,91 mld dolarów tajwańskich, co oznacza wzrost o 44,1% rok do roku, przy marży brutto na poziomie 24,27%, która wzrosła o 7,17 punktu procentowego. Zysk netto osiągnął 13,34 mld dolarów tajwańskich, co oznacza wzrost o 204,9% rok do roku. W czwartym kwartale 2021 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły 30,46 mld dolarów tajwańskich.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Na rynku chipów HPC spodziewane jest odbicie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów