Chiny przygotowują 143 mld dolarów dla swoich firm chipowych

| Gospodarka Aktualności

Jak podają trzy źródła, Chiny pracują nad pakietem wsparcia o wartości ponad 1 bln juanów (143 mld dolarów) dla swojego przemysłu półprzewodnikowego, co stanowi ważny krok w kierunku samowystarczalności w zakresie chipów i przeciwdziałania posunięciom USA mającym na celu spowolnienie postępu technologicznego.

Chiny przygotowują 143 mld dolarów dla swoich firm chipowych

Pekin planuje wprowadzić jeden z największych pakietów zachęt fiskalnych, przyznawanych przez pięć lat, głównie jako dotacje i ulgi podatkowe, aby wzmocnić produkcję półprzewodników i działalność badawczą w kraju. Sygnalizuje to bardziej bezpośrednie podejście Chin do kształtowania przyszłości branży, która stała się geopolitycznie niezwykle ważna ze względu na rosnący popyt na chipy, i którą Pekin uważa za kamień węgielny swojej potęgi technologicznej.

Analitycy twierdzą, że prawdopodobnie jeszcze bardziej wzbudzi to obawy Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników dotyczące konkurencji Chin w branży półprzewodnikowej. Niektórzy amerykańscy prawodawcy już są zaniepokojeni wzrostem chińskich zdolności produkcyjnych w zakresie chipów. Informatorzy twierdzą, że plan mógłby zostać wdrożony już w pierwszym kwartale 2023 roku.

Większość pomocy finansowej zostanie wykorzystana na subsydiowanie zakupów krajowego sprzętu półprzewodnikowego przez chińskie firmy, głównie zakłady produkujące półprzewodniki. Takie firmy byłyby uprawnione do 20% dotacji na pokrycie kosztów zakupów.

Plan wsparcia fiskalnego pojawia się po tym, jak Departament Handlu USA przyjął w październiku szeroki zestaw przepisów, które mogą między innymi zablokować laboratoriom badawczym i komercyjnym centrom danych dostęp do zaawansowanych chipów AI. Stany Zjednoczone naciskają też niektórych swoich partnerów, w tym Japonię i Holandię, by zaostrzyli warunki eksportu do Chin sprzętu do produkcji półprzewodników. Ponadto prezydent USA Joe Biden w sierpniu podpisał przełomową ustawę, która zapewnia 52,7 mld dolarów dotacji na produkcję i badania półprzewodników w USA, a także ulgi podatkowe dla fabryk chipów, których wartość szacuje się na 24 mld dolarów.

Poprzez pakiet motywacyjny Pekin chce zwiększyć wsparcie dla chińskich firm zajmujących się chipami dotyczące budowy, rozbudowy i modernizacji krajowych obiektów produkcji, montażu, pakowania oraz badań i rozwoju. Najnowszy plan obejmuje również preferencyjne zasady podatkowe dla krajowego przemysłu półprzewodników.

Które chińskie firmy mogą najwięcej skorzystać?

Beneficjentami będą zarówno państwowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa z branży, w szczególności duże firmy produkujące sprzęt półprzewodnikowy, takie jak NAURA Technology Group, Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc China czy Kingsemi.

Akcje chińskich producentów chipów zyskały na wartości w środę po wiadomościach o pakiecie. Chiński indeks SSE STAR Chip Index otworzył się o prawie 4% wyżej. Notowane w Szanghaju akcje giganta branżowego Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) wzrosły aż o 5,2%, do najwyższego poziomu od czterech miesięcy. We wtorek, po raporcie agencji Reutera, gwałtownie wzrosły także akcje niektórych chińskich producentów w Hongkongu - SMIC o prawie 10%, Hua Hong Semiconductor Ltd na koniec dnia o 17%. Rynki kontynentalne były zamknięte w momencie publikacji raportu.

Osiągnięcie samowystarczalności w zakresie technologii zyskało ważne miejsce w wystąpieniu prezydenta Xi Jinpinga na kongresie partii komunistycznej w październiku. Jak twierdzą analitycy, jego wezwanie do Chin, aby „wygrały bitwę” w zakresie podstawowych technologii, może sygnalizować zmianę podejścia Pekinu do rozwoju przemysłu technologicznego, z większymi wydatkami państwa i interwencjami w celu przeciwdziałania naciskom ze strony USA.

Sankcje USA opublikowane w październiku spowodowały, że główne zagraniczne firmy dostarczające sprzęt produkcyjny przestały zaopatrywać kluczowych chińskich producentów chipów, w tym Yangtze Memory Technologies Co (YMTC) i SMIC, a producenci zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji zaprzestali zaopatrywania firm i laboratoriów.

Chiny od dawna pozostają w tyle za resztą świata w sektorze sprzętu do produkcji chipów, który pozostaje zdominowany przez firmy mające siedziby w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Holandii. Na przykład sprzęt do wytrawiania i obróbki termicznej NAURA może wytwarzać jedynie chipy w procesie 28 nanometrów i większym, czyli wykorzystując stosunkowo dojrzałe technologie. Shanghai Micro Electronics Equipment Group Co Ltd (SMEE), jedyna chińska firma zajmująca się litografią, jest w stanie produkować 90-nanometrowe układy scalone - znacznie mniej zaawansowane niż holenderski ASML, którego możliwości sięgają procesu 3 nanometrów.

Druga co do wielkości gospodarka świata wszczęła w Światowej Organizacji Handlu spór przeciwko Stanom Zjednoczonym w związku z wprowadzoną kontrolą eksportu chipów.

źródło: Reuters