Stany Zjednoczone ograniczają sprzedaż GPU do Chin - ucierpi Nvidia i AMD

| Gospodarka Aktualności

Już od jakiegoś czasu Stany Zjednoczone zaciskają pętlę wokół chińskiego przemysłu półprzewodnikowego, ale tym razem koncentrują się w szczególności na chińskiej wysokowydajnej infrastrukturze obliczeniowej, zwłaszcza na infrastrukturze uczenia maszynowego. Rząd USA nałożył nowy wymóg licencyjny na sprzedaż procesorów graficznych A100 i H100 do Chin i Rosji. Dokumentacja firmy Nvidia wskazuje, że DGX czy też jakiekolwiek inne systemy, które zawierają układy scalone A100 lub H100 oraz A100X, również są objęte nowym wymogiem licencyjnym.

Stany Zjednoczone ograniczają sprzedaż GPU do Chin - ucierpi Nvidia i AMD

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że działania te służą ochronie interesów bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA, w tym uniemożliwieniu Chinom pozyskiwania i wykorzystywania amerykańskiej technologii do programu fuzji wojskowo-cywilnej w celu modernizacji armii.

Wprowadzony na rynek w 2020 r. chip Nvidia A100 to procesor graficzny dla centrów danych, przeznaczony do obsługi uczenia maszynowego, oparty na architekturze Ampere. Bardziej zaawansowany procesor graficzny - H100 - oparty na architekturze Hopper, został zaprezentowany w marcu tego roku. Jednak według Nvidii, jej przyszłe procesory graficzne, dorównujące lub lepsze niż A100 pod względem wydajności, również będą podlegać ograniczeniom.

Nvidia wskazała, że ​​nowe wymagania mogą wpłynąć na jej zdolność do ukończenia prac nad H100 w odpowiednim czasie, i mogą wymagać od firmy przeniesienia niektórych operacji poza Chiny. Dostawy procesorów graficznych H100 były wcześniej zaplanowane na trzeci kwartał 2022 roku.

Obecnie Nvidia rozważa ograniczenie wewnętrznych działań rozwojowych. Jeśli Stany Zjednoczone nie przyznają licencji na czas, lub jeśli klienci Nvidii odrzucą alternatywne oferty produktowe, firma spodziewa się negatywnego wpływu na potencjalną sprzedaż do Chin o wartości 400 mln USD, co stanowi 6,8% przychodów w trzecim kwartale.

Rynek chiński odpowiada za około 26% przychodów Nvidii. W trzecim kwartale fiskalnym br. przychody Nvidii z centrów danych wzrosły o 61%, w porównaniu z rokiem ubiegłym, dzięki klientom hiperskalowym. Jednak niższa sprzedaż takim klientom w Chinach, na którą wpływ miała chińska gospodarka, była przeciwwagą dla rosnących przychodów z centrów danych w Ameryce Północnej.

Oprócz Nvidii, podobne powiadomienie od amerykańskich władz, dotyczące wymagań licencyjnych, otrzymało również AMD. Dotknie to układy AMD MI250, ale firma uważa, że ​​nie wpłynie na linię MI100. AMD China poinformowało chińskie media technologiczne IC Smart, że najnowszy ruch USA prawdopodobnie jest ukierunkowany na procesory graficzne obsługujące obliczenia zmiennoprzecinkowe o podwójnej precyzji. IC Smart donosi, że chińskie firmy Baidu, Tencent i ByteDance potwierdziły nałożone ograniczenia.

Amerykańskie działanie nastąpiło kilka dni po tym, jak chińska firma Biren Technology zaprezentowała swój produkt GPU na Hot Chips 2022. Chiński start-up, złożony z byłych inżynierów AMD i HiSilicon, zaprezentował procesor graficzny BR100 oparty na 7-nanometrowym procesie TSMC i stwierdził, że chip ten może przewyższyć A100 Nvidii pod względem wnioskowania i treningu AI.

źródło: DigiTimes