Przychody AMD przewyższyły prognozy Wall Street

| Gospodarka Aktualności

Amerykański producent układów scalonych Advanced Micro Devices ogłosił, że jego przychody przekroczyły cele przyjęte wcześniej przez analityków Wall Street. Dyrektor naczelna Lisa Su powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​AMD będzie w tym roku nadal zdobywać udział w rynku i że druga połowa roku będzie lepsza niż pierwsza. Wzbudziło to entuzjazm inwestorów, którzy obserwują jak firma zyskuje w porównaniu z konkurencyjnym Intelem.

Przychody AMD przewyższyły prognozy Wall Street

Ostatnie raporty mówiące o zarobkach zarówno Intela, jak i AMD pokazują, że niegdyś szybko rozwijająca się branża centrów danych będzie stanowić większe wyzwanie dla wszystkich producentów chipów. Chociaż - jak informuje firma analityczna IDC - Intel nadal dominuje na rynku procesorów PC i serwerów z udziałem przekraczającym 70%, to jest to poważny spadek z poziomu przekraczającego 90% w roku 2017. Dużą część tego udziału przejęło AMD.

Przychody AMD z segmentu centrów danych wzrosły w czwartym kwartale 2022 r. o 42% do 1,7 mld dolarów, co zrekompensowało 51% spadek przychodów w segmencie, który obejmuje komputery PC, o wartości 903 mln dolarów. Jak wynika z danych IDC, dostawy komputerów osobistych spadły w 2022 r. o 16,5% do 292,3 mln sztuk. Lisa Su powiedziała, że AMD spodziewa się, że rynek komputerów PC odnotuje w bieżącym roku spadek o 10%, a firma w pierwszym kwartale będzie nadal dostarczała mniej jednostek niż wynika z rynkowej sprzedaży, aby zmniejszyć zapasy.

Słabnący rynek komputerów PC pokrzyżował prognozy Intela na pierwszy kwartał, a dyrektor naczelny Intela, Pat Gelsinger, powiedział, że przewiduje jedne z największych korekt zapasów, jakie kiedykolwiek widziano w branży. Zdaniem branżowych analityków słabość sektora PC będzie trwała co najmniej kilka kolejnych kwartałów, nim sytuacja się odwróci, a poziomy przychodów w segmentach PC i gier w pierwszej połowie tego roku spadną.

W odpowiedzi na gwałtowny spadek popytu na procesory firma AMD już w zeszłym roku zaczęła wytwarzać mniej procesorów. Ten spadek popytu skłonił producentów chipów do obniżenia prognoz przychodów, wywołując wyprzedaż zapasów chipów. Akcje AMD spadły w zeszłym roku o 55%, osiągając gorsze wyniki niż indeks Philadelphia SE Semiconductor w czasie spowolnienia w branży.

Skorygowane przychody AMD w czwartym kwartale wzrosły o 16% do 5,60 mld dolarów. Według danych Refinitiv analitycy oczekiwali średnio przychodów w wysokości 5,50 mld dolarów. Firma AMD prognozuje przychody w bieżącym kwartale na poziomie 5,3 mld dolarów, plus minus 300 mln. Według Refinitiv analitycy spodziewają się średnio przychodów o wartości 5,48 mld dolarów.

źródło: Reuters