BASF wzmacnia badania i rozwój dzięki potężnemu superkomputerowi

| Gospodarka Projektowanie i badania

BASF uruchomił 25 maja w zakładzie w Ludwigshafen nowy superkomputer, noszący w firmie nazwę Quriosity. Dzięki mocy obliczeniowej 3 petaflopów jest on znacznie mocniejszy niż poprzednik o mocy 1,75 petaflopa. Do nowej wersji maszyny wybrano serwerowe procesory AMD EPYC. Dostarczony przez Hewlett Packard Enterprise Quriosity jest obecnie najwydajniejszym systemem do badań nad chemią przemysłową. HPE odnowi poprzedni superkomputer, a wskaźnik odzysku ma przekroczyć 95%.

BASF wzmacnia badania i rozwój dzięki potężnemu superkomputerowi

Obecnie do modelowania, eksperymentowania i wyselekcjonowania spośród tysięcy możliwości najbardziej obiecujących struktur polimerowych potrzebna jest ponadprzeciętna moc obliczeniowa. Projekty firmy BASF koncentrują się na ochronie środowiska i społecznej odpowiedzialności, a wysiłki badawcze zmierzają do lepszego zrozumienia składu środków higieny osobistej i wczesnych etapów rozwoju środków ochrony roślin. Teraz obliczenia w firmie BASF, które zajęłyby około rok w przeszłości, mogą być realizowane w ciągu kilku dni, znacząco skracając czas opracowania nowych formuł.

Nowy komputer korzysta z nowej techniki chłodzenia ciepłą wodą. System absorbuje ciepło bezpośrednio tam, gdzie jest generowane i odprowadza je na zewnątrz, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię i tym samym koszty operacyjne.

Superkomputer Quriosity jest używany przez BASF od 2017 roku. Od tego czasu wykonuje średnio 20 tys. zadań dziennie i jest używany przez ponad 400 pracowników na całym świecie.

źródło: BASF, AMD