Tajwański uniwersytet instaluje superkomputery Nvidia DGX-1

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Tajwański Narodowy Uniwersytet Cheng Kung (NCKU) niedawno uruchomił pięć nowych superkomputerów Nvidia DGX-1. Mają one poprawić efektywność badań i rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Jednostki DGX-1 uniwersytet nabył już w 2017 roku. Superkomputery będą początkowo wykorzystywane głównie w aplikacjach z zakresu inteligentnej opieki medycznej, ekonomii oraz badań nad klęskami żywiołowymi.

Tajwański uniwersytet instaluje superkomputery Nvidia DGX-1

W przypadku opieki medycznej dostępna moc obliczeniowa superkomputera może skrócić czas potrzebny do analizy i klasyfikacji 38 tys. obrazów z jednego miesiąca do godziny. Tajwański uniwersytet chce również wykorzystać wydajność obliczeniową w badaniach półprzewodników, komponentów dla lotnictwa, a także w przemyśle.

Eunice Chiu, wiceprezes Nvidii ds. sprzedaży i generalny menadżer tajwańskiego oddziału firmy, zwrócił uwagę że DGX-1 jest superkomputerem zbudowanym specjalnie do sztucznej inteligencji i procesów głębokiego uczenia. Został on wyposażony w 8 procesorów graficznych (GPU) Tesla V100, które są wstanie zwiększyć wydajność obliczeniową o 96 razy w porównaniu do CPU.  Zastosowany układ GPU oferuje 640 rdzeni w technologii Tensor Cores i wydajność przekraczającą 100 teraFLOPsów (TFLOPS) w obliczeniach AI.

źródło: DigiTimes