Lenovo dostawcą rozwiązań do budowy holenderskiego superkomputera

| Gospodarka Projektowanie i badania

Jednostka Lenovo Data Center Group (DCG) dostarczy infrastrukturę do utworzenia wysokowydajnych systemów obliczeniowych (High Performance Computing, HPC) na potrzeby SURF - holenderskiego projektu informatyczno-telekomunikacyjnego dla sektora edukacji i nauki. Efektem będzie największy i najpotężniejszy superkomputer w kraju. Realizacja projektu o wartości 20 mln EUR rozpocznie się już w lutym, a faza pierwsza budowy nowego superkomputera ma być ukończona w połowie 2021 roku.

Lenovo dostawcą rozwiązań do budowy holenderskiego superkomputera

Superkomputer będzie wspierać pracę naukowców z ponad 100 instytucji edukacyjnych i badawczych z całej Holandii. Umożliwi prowadzenie złożonych obliczeń w podnoszących jakość życia projektach z różnych dziedzin nauki, w tym meteorologii, astrofizyki, nauk medycznych i społecznych, materiałoznawstwa czy nauk o ziemi - na przykład w badaniach nad zmianami klimatu.

Najnowocześniejsza technologia HPC Lenovo będzie obejmować serwery Lenovo ThinkSystem działające z procesorami AMD EPYC 2. generacji oraz serwery Lenovo z procesorami AMD EPYC przyszłej, 3. generacji. O ich odpowiednią temperaturę dbać będzie technologia chłodzenia wodą Lenovo Neptune. Funkcjonowanie sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego wspierać będzie 12,4 pebibajta (PiB) pamięci masowej Lenovo Distributed Storage Solution (DSS-G) oraz serwery z kartami graficznymi NVIDIA HGX A100 4 GPU. Ekstremalnie niski poziom opóźnień i wysoką przepustowość transmisji danych zapewnią karty sieciowe NVIDIA Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand z inteligentnymi silnikami przyspieszającymi przetwarzanie danych w sieci. W porównaniu z poprzednim systemem inteligentniejsza infrastruktura Lenovo będzie działać z dziesięciokrotnie większą pojemnością i osiągać wydajność szczytową niemal 13 PFLOPS.

Opracowana przez Lenovo technologia chłodzenia wodą będzie odprowadzać z systemu około 90% ciepła. W ten sposób będzie zmniejszać łączne zużycie energii, znacznie zwiększać ogólną wydajność i umożliwiać działanie procesorów z maksymalną efektywnością.

Czym jest projekt SURF?

SURF to zrzeszająca różne podmioty organizacja informatyczno-telekomunikacyjna działająca w holenderskim sektorze edukacji i nauki. W ramach SURF nad obiektami i innowacjami z dziedziny informatyki i telekomunikacji współpracują uczelnie wyższe, szkoły zawodowe, instytuty badawcze oraz uniwersyteckie ośrodki medyczne. Zapewnia to studentom, wykładowcom, badaczom i innym pracownikom najlepsze obiekty informatyczno-telekomunikacyjne do badań i rozwoju talentów w sprzyjających warunkach. Więcej informacji można uzyskać pod adresem https://www.surf.nl/en.

źródło: Lenovo