Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie

| Gospodarka Aktualności

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie razem z europejskimi partnerami zbudują superkomputer. Będzie on jednym z najszybszych superkomputerów na świecie. Całkowity koszt budowy maszyny wyniesie ponad 207 mln euro. Dzięki tej inwestycji europejscy naukowcy i przedsiębiorcy uzyskają narzędzie, do którego obecnie dostęp mają jedynie światowi liderzy w segmencie obliczeń wielkiej skali.

Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie

Superkomputer będzie składać się z części akceleracyjnej, opartej o graficzne procesory GPU ogólnego przeznaczenia, klasycznej, która będzie zrealizowana na tradycyjnych procesorach CPU oraz analizującej dane.

Maszyna EuroHPC będzie dysponować mocą obliczeniową bliską 200 Petaflopów oraz zasobami pamięci masowej o pojemności 60 Petabajtów, w tym szybkimi układami flash o transferze ponad 1TB/s. Oznacza to, że moc obliczeniowa nowego superkomputera będzie ok. 10 razy większa od szwajcarskiego Piz Daintobecnie najszybszej maszyny europejskiej.

Europejskie przedsięwzięcie zapewni możliwość prowadzenia znacznie bardziej zaawansowanych badań. Przyczyni się do osiągnięcia przełomów naukowych w zakresie medycyny, chemii i fizyki, a także prognozowania zmian klimatycznych.

Obecnie polscy naukowcy korzystają z dostępnych superkomputerów do badania sztucznych liści grafenowych odtwarzających proces fotosyntezy oraz opracowywania leków i symulacji cząstek elementarnych.

Prace nad konstrukcją superkomputera będą realizowane w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking).

Wspólnie z siedmioma krajami Polska wchodzi w skład konsorcjum LUMI (Large Unified Modern Infrastructure). Przedeksaskalowy komputer Polska opracuje razem z Finlandią, Belgią, Czechami, Danią, Norwegią, Szwecją i Szwajcarią. Zostanie on zainstalowany w fińskim centrum danych w Kajaani w 2020 roku.

źródło: naukawpolsce.pap.pl