Skoda stworzyła superkomputer składający się z 6,5 tys. serwerów

| Gospodarka Aktualności

Skoda uruchomiła superkomputer, który jest 67 mld razy efektywniejszy od pierwszego serwera typu mainframe, który zaczęła użytkować 50 lat temu. Obecny superkomputer może wykonywać 2 biliardy operacji na sekundę, a jego możliwości mają być nadal rozwijane. Firma zamierza zwiększyć moc obliczeniową superkomputera do 25 petaFLOPSów.

Skoda stworzyła superkomputer składający się z 6,5 tys. serwerów

Dostępna moc maszyny obliczeniowej Skody wykorzystywana jest do symulacji i wizualizacji procesów związanych z projektowaniem samochodów, w tym również poszczególnych komponentów. Komputer pracuje także między innymi przy symulacjach testów zderzeniowych. Urządzenie zajmuje powierzchnię 1,7 tys. m² i składa się z 6,5 tys. serwerów - każdy wyposażony w dwa dwunastordzeniowe procesory. Jednostka posiada 2 klastry komputerowe, 1008 węzłów obliczeniowych i łącznie 24192 rdzeni.

Do zasilenia superkomputera Skody potrzebna jest moc 10 MW. W budynku serwerowni wykorzystano 210 km kabli energetycznych, a na wyposażeniu znajduje się dynamiczny zasilacz UPS, który dzięki wirowaniu może zapewnić podtrzymanie pracy systemów do 8 sekund, co wystarczy do uruchomienia agregatów prądotwórczych opartych o silniki wysokoprężne.

Do chłodzenia serwerowni wykorzystywana jest woda, której temperatura jest obniżana w specjalnych reduktorach umieszczonych na dachu budynku. To rozwiązanie zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną i pozwala uniknąć konieczności instalacji systemów opartych o kompresory. Woda z systemu chłodzenia może posłużyć do ogrzewania pobliskich budynków.

źródło: WNP