W czwartym kwartale spadną światowe dostawy serwerów

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Digitimes Research prognozuje, że globalne dostawy serwerów po osiągnięciu rekordowego poziomu w drugim kwartale tego roku, spadły o 6% w trzecim kwartale i spadną o 12% w czwartym. Spadki te wywołuje obecna sytuacja epidemiologiczna.

W czwartym kwartale spadną światowe dostawy serwerów

Amazon będzie jedynym operatorem centrów danych, który w czwartym kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odnotuje wzrost, głównie ze względu na rozbudowę infrastruktury centrów w chmurze i zwiększoną liczbę zamówień na serwery dla działalności e-commerce.

Dostawy serwerów spadną o ponad 10% w czwartym kwartale, ponieważ większość operatorów centrów danych i sprzedawców marek spowolniło przyjmowanie zamówień od początku drugiej połowy z powodu wysokiego poziomu zapasów już zbudowanych w drugim kwartale. Utrzymująca się pandemia dotknęła Europę i Amerykę Północną, a operatorzy centrów danych opóźniają tam instalację i testowanie serwerów. Lokalne przedsiębiorstwa również ograniczają zamówienia na serwery.

Intel, który pierwotnie miał zaprezentować swoją platformę serwerową nowej generacji Whitley pod koniec 2020 roku, prawdopodobnie nie rozpocznie masowej produkcji nowych procesorów do pierwszego kwartału roku 2021. Klienci serwerów zredukowali tempo przyjmowania zamówień, aby poczekać na zakończenie okresu przejściowego, przy czym jest mało prawdopodobne, by wymiana nastąpiła do pierwszej połowy 2021 roku.

Spośród czterech największych amerykańskich operatorów centrów danych, Microsoft był najbardziej zaangażowany w pozyskiwanie zamówień w drugim kwartale, a jego dostawy w tym okresie zwiększyły się o ponad 45%. Jednak w związku z poważnym problemem podwójnego księgowania i zawieszeniem wielu planów budowy wielkogabarytowych centrów danych, oczekuje się, że w drugiej połowie 2020 roku Microsoft odnotuje największy spadek zamówień, w porównaniu z pierwszym.

Facebook i Google zwiększyły sprzedaż serwerów w trzecim kwartale ze względu na zapotrzebowanie na ich internetowe platformy multimedialne i usługi typu AI cloud computing. Obydwaj operatorzy spowolnią jednak tempo realizacji zamówień w oczekiwaniu na przejście Intela na nową platformę procesorów. Obie firmy posiadają jeszcze zapasy, które muszą zostać wykorzystane. W rezultacie, w czwartym kwartale w ich działalności nastąpi sekwencyjny spadek dostaw o około 10%.

Amazon będzie jedynym dostawcą usług typu cloud computing z pierwszej czwórki, który odnotuje sekwencyjny wzrost dostaw w czwartym kwartale, ponieważ zamówienia na serwery firmy w pierwszej połowie roku były skromniejsze niż zamówienia u innych firm. Amazon notuje duży popyt na serwery ze względu na plany ekspansji.

Poza popytem na usługi e-commerce ze względu na działania typu stay-at-home, Amazon widzi również popyt związany z zakupami świątecznymi na koniec roku w Europie i Ameryce Północnej. Ponieważ wielu sprzedawców fizycznych przenosi swoje działania promocyjne do Internetu, Amazon również przełożył kampanię promocyjną Prime Day na czwarty kwartał, co powinno zwiększyć popyt firmy na serwery.

Oczekuje się, że kluczowi partnerzy ODM firmy Amazon, w tym Foxconn, Quanta Computer i Inventec, skorzystają na zamówieniach i osiągną lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe w czwartym kwartale.

źródło: Digitimes

Zobacz również