Elproma zawarła siedmiocyfrowy kontrakt na dostawę serwerów czasu do zarządzania siecią energetyczną

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Elproma Elektronika, krajowy dystrybutor komponentów elektronicznych i producent serwerów czasu NTP/PTP wygrała kontrakt na dostawę 300 zaawansowanych rubidowych serwerów czasu NTS-5000. Zostały one zaprojektowane specjalnie na zamówienie narodowego operatora jednego z państw we wschodniej Azji.

Elproma zawarła siedmiocyfrowy kontrakt na dostawę serwerów czasu do zarządzania siecią energetyczną

W tamtym rejonie sieć zasilająca charakteryzuje się dużą dynamiką zmian kierunku przepływu energii elektrycznej i tym samym wymaga zainstalowania w wielu odległych miejscach układów pomiarowych, przełączników mocy i serwerów do precyzyjnej synchronizacji działania w czasie. Monitorowanie odbywa się za pomocą sensorów PMU (ang. Phaser Measurement Unit, IEC/IEEE C37.238), mierzących kąt fazowy napięcia w rozproszonej dwukierunkowej sieci.

Aby zarządzanie rozpływem energii było możliwe, konieczne jest zapewnienie 1-mikrosekundowej dokładności synchronizacji działania PMU. Ponieważ są one połączone siecią ethernetową, synchronizacja zgodna z IEC61850 wymaga użycia serwera czasu o dokładności poniżej 200 ns, aby można było zarządzać zmianą połączeń w systemie przesyłania energii.

Zamówienie obejmuje urządzenia w wersji "Safe Time" zawierające rozwiązanie TSI#2, zapewniające większe bezpieczeństwo działania. Zostało ono opracowane w ramach projektu Demetra (DEMonstrator of EGNSS services based on Time Reference Architecture) stanowiącego część programu unijnego Horizon 2020, którego Elproma była uczestnikiem.

Wartości kontraktu nie podano. W komunikacie znalazła się jedynie informacja o 7-cyfrowej sumie w USD. Z uwagi na obowiązującą tajemnicę handlową nie podano też nazwy nabywcy.

Zobacz również