Elproma rekomenduje wstrzymanie obsługi sekundy przestępnej

Firma Elproma, członek PIIT, na prośbę krajowej metrologii czasu sporządziła opinię dotyczącą rekomendacji wstrzymania obsługi sekundy przestępnej UTC - leap-second. Dokument zostanie przedłożony do międzynarodowej dyskusji ITU (International Telecommunication Union) i pokrywa się z oficjalnym stanowiskiem Polski i Unii Europejskiej, w której głos swój przedstawią także Stany Zjednoczone (GPS), Rosja (GLONASS), Chiny (BeiDou) i Indie (IRNSS).

Posłuchaj
00:00

Sekunda przestępna dodawana jest nieregularnie (zwykle w czerwcu lub w grudniu) w celu zsynchronizowania czasu UTC ze średnim czasem słonecznym. Daty dodawania sekund przestępnych w celu zsynchronizowania doby z opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi na podstawie obserwacji astronomicznych określa Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS). Ostatnia, 37. sekunda przestępna została dodana 31 grudnia 2016.

Zdaniem specjalistów Elpromy dalsza kontynuacja obsługi sekund przestępnych UTC wprowadza duże ryzyko awarii w systemach IT i Przemysłu 4.0. Są one bowiem coraz bardziej uzależnione od czasu dostępnego z systemu satelitarnego GNSS, który zapewnia sygnał czasu UTC dla rozproszonych inteligentnych sieci telekomunikacyjnych, sieci komórkowych, rynków finansowych i radiodyfuzji.

Brak standardu obsługi sekundy przestępnej, słaby dialog między społecznością IT i specjalistami z zakresu metrologii czasu, różnorodność implementacji odbiorników GNSS, a także inne podejście do obsługi UTC między platformami GLONASS, GPS, GALILEO, BeiDou i IRNSS prowadzą do rozbieżności czasowych i problemów z synchronizacją zdarzeń w przemyśle. Jest to szczególnie niebezpieczne dla systemów telemetrii rozproszonej z predykcyjnym mechanizmem sterowania - charakterystycznym dla Przemysłu 4.0. Niezgodność czasu jest szczególnie niebezpieczna dla sieci TSN (Time Sensitive Networking). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.elpromatime.com.

Powiązane treści
Time Sensitive Networking (TSN) - nowa jakość Ethernetu
GIANO - europejski odbiornik GALILEO z satelitarną ochroną antyspoofingową
Elproma dostarczy serwery czasu do struktur NATO
Elproma i DCD pokazują się na targach CEATEC w Japonii
Elproma działa w nowej siedzibie
Elproma: Jedną z najlepiej rozpoznawanych w świecie specjalności Elpromy jest synchronizacja w IT
Elproma zawarła siedmiocyfrowy kontrakt na dostawę serwerów czasu do zarządzania siecią energetyczną
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Gospodarka
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Konferencja
EMC EUROPE 2025 - sympozjum poświęcone tematyce EMC
Gospodarka
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów