GIANO - europejski odbiornik GALILEO z satelitarną ochroną antyspoofingową

| Gospodarka Pomiary

Publikujemy po raz pierwszy zdjęcia europejskiego odbiornika GALILEO z satelitarną ochroną antyspoofingową. Projekt o nazwie GIANO częściowo powstał w Polsce, we współpracy z PAN oraz firmą PIK-Time działającą wspólnie z Elpromą (www.elpromatime.com).

GIANO - europejski odbiornik GALILEO z satelitarną ochroną antyspoofingową

Dlaczego odbiornik GIANO jest ważny dla Polski i Europy?

To pierwszy odbiornik czasowy zaprojektowany całkowicie wewnątrz UE, a chodzi tu o cyberbezpieczeństwo synchronizacji najważniejszych dla gospodarki infrastruktur krytycznych, takich jak energetyka, telekomunikacja, finanse, administracja państwowa i serwerownie utrzymujące rozproszone zasoby chmur. Na czasie z GALILEO oprze się w przyszłości cały przemysł 4.0 i sieci Ethernet TSN w Europie oraz tzw. czas urzędowy Europy, jak i poszczególnych państw członkowskich UE.

Odbiornik GIANO to pierwsza w historii UE alternatywa dla wojskowych odbiorników GPS z kryptograficznym kodowaniem uwierzytelniającym, znanych wcześniej jako system GPS L2 SAASM. W przypadku GALILEO i GIANO odbiornik przygotowany jest z myślą o zwykłym przemyśle i segmencie IT. Posiadanie przez kraje członkowie UE własnego odbiornika z kryptograficznym uwierzytelnieniem uniezależnia UE od od wojskowych systemów GPS (USA), GLONASS (Rosja) i BEIDOU (Chiny). O zagrożeniach używania takich systemów informował w styczniowym wywiadzie Elektronika Tomasz Widomski z firmy Elproma (https://elektronikab2b.pl/wywiady/53109-jedna-z-najlepiej-rozpoznawanych-w-swiecie-specjalnosci-elpromy-jest-synchronizacja-w-it).

 
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Widomski, Jerzy Kowalski, Jerzy Nawrocki - w tle cylinder przypominający bojler do grzania wody - w tym przypadku Cs chłodzony do temperatur bliskich zera bezwzględnego

Nie przez przypadek włoski producent satelitów GALILEO, firma Thales Alenia Space powierzyła polskim firmom Elproma i PIK-Time opracowanie modułów sieciowych NTP IEEE1588. Obie firmy od lat odnoszą ważne dla kraju sukcesy międzynarodowe w segmencie profesjonalnej synchronizacji. Serwerów Elpromy używa obecnie NATO w Europie, o czym pisaliśmy w artykule https://elektronikab2b.pl/biznes/53200-elproma-dostarczy-serwery-czasu-do-struktur-nato. Zegary firmy PIK-Time wykorzystywane są z kolei do monitorowania i korygowania zegarów atomowych, których używają instytuty metrologiczne na całym świecie. Testy końcowe prowadzone są w Polsce, w laboratorium CBK Polskiej Akademii Nauk w Borówcu koło Poznania, pod kierunkiem dr. Jerzego Nawrockiego. Do testów używany jest najdokładniejszy zegar atomowy w Polsce - fontanna cezowa o dokładności stabilności wzorcowej sekundy 10E-16s.

źródło: Elproma