SpaceX wyniesie na orbitę 4 satelity GNSS Galileo

| Gospodarka Aktualności

Jak poinformował "The Wall Street Journal", amerykańska firma SpaceX zawarła z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na wyniesienie na orbitę w przyszłym roku czterech flagowych europejskich satelitów nawigacyjnych i komunikacyjnych. Porozumienie przewiduje, że satelity zostaną wystrzelone z USA za pomocą rakiety Falcon 9 firmy Elona Muska. Odbędą się dwa starty - każdy z dwoma satelitami GNSS Galileo.

SpaceX wyniesie na orbitę 4 satelity GNSS Galileo

Satelity Galileo są częścią unijnego systemu nawigacji satelitarnej, co zapewnia niezależność od amerykańskiego systemu GPS i chińskiego BeiDou. System Galileo obsługuje także szyfrowaną komunikację, którą wykorzystują europejskie rządy.

Raport WSJ wskazuje, że Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, wraz z państwami członkowskimi UE muszą jeszcze wyrazić ostateczną zgodę na transakcję. Oczekuje się, że stanie się to jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Europejscy urzędnicy z dużą rezerwą podchodzą do wynoszeniu satelitów Galileo przez SpaceX. Obawę budzi zależność Europy od amerykańskiej firmy w dostarczaniu na orbitę infrastruktury krytycznej. Jednak z usług rosyjskich zrezygnowano po agresji Rosji na Ukrainę, a europejski program kosmiczny Ariane ulega opóźnieniom. Rakiety wynoszące satelity Galileo zwykle startowały z Gujany Francuskiej. Od czasu wystrzelenia aparatów testowych z Kazachstanu 15 lat temu, w przyszłym roku będzie miał miejsce pierwszy przypadek wystrzelenia satelitów Galileo spoza terytorium UE. W nadchodzących tygodniach w Europie mają być podjęte decyzje w sprawie przywrócenia lotów europejskich rakiet kosmicznych.

Informacje o stanie konstelacji satelitów Galileo: https://www.gsc-europa.eu/system-service-status/constellation-information.

Więcej informacji na temat systemu GNSS Galileo oraz innych europejskich programów kosmicznych: https://www.euspa.europa.eu/.

fot. ©EUSPA

źródło: Reuters, MetroAmericas

Zobacz również