Leonardo dostarczy zegary atomowe dla systemu Galileo

| Gospodarka Pomiary

Spółka Leonardo podpisała z ESA umowę na bezpośrednie dostawy PHM (Pasywnego Masera Wodorowego) dla 12 nowych satelitów systemu nawigacji satelitarnej UE Galileo drugiej generacji. Po opracowaniu ponad 70 zegarów dla pierwszej generacji systemu, Leonardo zapewni dwa Masery dla każdego nowego satelity. Pierwsze dwanaście jednostek zostanie dostarczonych w 2023 r.

Leonardo dostarczy zegary atomowe dla systemu Galileo

PHM firmy Leonardo to najdokładniejszy zegar atomowy, jaki kiedykolwiek powstał dla zastosowań kosmicznych - charakteryzuje go błąd rzędu zaledwie jednej sekundy co trzy miliony lat. Przyczynia się to w istotny sposób do uzyskania przez Galileo najwyższej dokładności lokalizacji, wynoszącej około 30 cm.

W celu budowy nowych zegarów atomowych Leonardo zwiększy moce produkcyjne w zakładzie w Nerviano, w Mediolanie. By zagwarantować produkcję dwóch zegarów co sześć tygodni, wykorzystywana przestrzeń zostanie poszerzona o dwa obszary ekranowane, dwie zewnętrzne termopróżnie, obszar do przechowywania zegarów na ziemi oraz jeden przeznaczony do testowania i integracji płyt elektronicznych.

Spółka udostępni również swoje umiejętności dla zapewnienia obsługi na orbicie - wysoko wykwalifikowany zespół będzie w stanie zapewnić Agencji UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), zarządcy ds. eksploatacji Galileo, pomoc i doradztwo w zakresie analizy działania instrumentów, co oznacza usprawnienie wsparcia dla partnerów europejskich.

Na całym świecie z danych systemu Galileo korzysta już ponad 2 miliardy użytkowników. Dane do dokładnego pozycjonowania i nawigacji są dostępne dla wszystkich bezpłatnie. Galileo umożliwi również usprawnienie usług poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), skracając czas potrzebny na zlokalizowanie osób potrzebujących pomocy do mniej niż 10 minut na morzu, w górach lub na pustyni. Ponadto Galileo będzie miał dwa zakodowane sygnały z kontrolowanym dostępem dla agencji rządowych i operatorów w sektorze bezpieczeństwa.

Leonardo wnosi swój wkład w segmenty kosmiczne i naziemne programu Galileo także za pośrednictwem spółek joint venture: Thales Alenia Space (spółka joint venture: Thales 67% i Leonardo 33%) zbuduje 6 z 12 satelitów drugiej generacji, a jedno z centrów kontroli całego systemu we włoskim Centrum Kosmicznym Fucino prowadzi Telespazio (spółka joint venture: Leonardo 67% i Thales 33%).

źródło: Leonardo