W systemie nawigacyjnym Galileo pracuje kolejny satelita

| Gospodarka Aktualności

Wystrzelony w kosmos 5 grudnia 2021 roku satelita GSAT0223 nadaje. Aparat nazwany "Nikolina" rozpoczął oficjalne propagowanie sygnału dla wszystkich odbiorców w dniu 5 maja 2022 roku. To kolejny krok wzmacniający wydajność i pewność systemu pozycjonowania satelitarnego Unii Europejskiej.

W systemie nawigacyjnym Galileo pracuje kolejny satelita

Satelita GSAT0223 o identyfikatorze E34 został wyniesiony wraz z drugim urządzeniem - GSAT0224 o nazwie "Shriya" (Galileo launch L11). Była to pierwsza faza Early Orbit Operations przeprowadzona bezpośrednio z centrum operacyjnego w Niemczech, pod nadzorem EUSPA. Oba satelity stanowią pierwszą parę trzeciej partii satelitów Galileo pierwszej generacji, które dotarły w kosmos.

GSAT0223 wypełnia ostatnią pustą szczelinę w płaszczyźnie orbitalnej Galileo B. Aparat "Shriya" wkrótce kończy walidację na orbicie, a następnie dołączy do konstelacji operacyjnej. Obecnie trwają przygotowania do montażu, odbioru i wystrzelenia dziesięciu dodatkowych satelitów z tej samej partii.

Informacje o stanie konstelacji satelitów Galileo: https://www.gsc-europa.eu/system-service-status/constellation-information.

Więcej informacji na temat systemu GNSS Galileo oraz innych europejskich programów kosmicznych: https://www.euspa.europa.eu/.

fot. ©EUSPA

źródło: EUSPA