Dwa nowe satelity Galileo na swoich pozycjach

| Gospodarka Pomiary

Najnowsze dwa 715-kilogramowe satelity systemu nawigacji Galileo wystrzelono z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej w nocy z 4 na 5 grudnia 2021 roku. To 27. i 28. urządzenie obecnej konstelacji o identyfikatorach E34 i E10. Po kilkutygodniowym, precyzyjnym naprowadzaniu swoją ostateczną pozycję orbitalną na wysokości 23222 km nad Ziemią osiągnęły 21 stycznia 2022 r.

Dwa nowe satelity Galileo na swoich pozycjach

Pierwsze testy 27. satelity rozpoczęto 24 stycznia, a dzień później testy uruchomiono na aparacie 28. W następnym miesiącu przetestowane zostaną zegary atomowe (PHM - Passive Hydrogen Maser) na pokładzie obu satelitów oraz analizowane będą ich sygnały, by upewnić się, że są gotowe do włączenia do konstelacji Galileo i zapewnienia najdokładniejszej usługi nawigacyjnej na świecie.

Dwa nowe urządzenia są pierwszymi z ostatniej, trzeciej transzy I generacji satelitów Galileo, które powstają w zakładach niemieckiej firmy OHB w Bremie. Dwie kolejne operacje wyniesienia nowych satelitów - po dwa urządzenia - zaplanowano na przełomy pierwszego i drugiego oraz trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku. Trzecia transza obejmie łącznie 12 satelitów, które zapewnią pełną funkcjonalność systemu pozycjonowania oraz w części będą stanowić rezerwę na wypadek awarii już działających urządzeń - po dwa zapasowe aparaty na każdej z trzech orbit konstelacji. Gdy na orbitach znajdą się wszystkie satelity z III transzy, ESA rozpocznie wynoszenie II generacji urządzeń.

Obecne dodanie nowej pary satelitów Galileo zapewni większą dokładność i niezawodność usług nawigacyjnych oraz lepsze wrażenia dla użytkowników końcowych. To również kolejny krok w kierunku ogłoszenia deklaracji pełnej zdolności operacyjnej usług otwartych (Open Service Full Operational Capability) do końca 2022 r. i początkowej zdolności operacyjnej usług publicznych o regulowanym dostępie (Public Regulated Service Initial Operational Capability) do końca 2023 r.

Włączenie satelitów E34 i E10 do konstelacji Galileo może nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Po wystrzeleniu na orbity czterech aparatów w lipcu 2018 r. ich włączenie do serwisu miało miejsce w lutym roku 2019.

Do ogłoszenia pełnej operacyjności europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo potrzebne są 24 w pełni sprawne satelity - obecnie sygnały dla odbiorników GNSS nadają 22 satelity. Naturalnie pozycjonowanie przy użyciu systemu Galileo jest możliwe bez ogłoszenia pełnej operacyjności - od grudnia 2016 roku - a nawigacja z systemem Galileo jest możliwa przy pomocy coraz większej liczby urządzeń konsumenckich, jak telefony komórkowe czy zegarki sportowe i smatrwatche.

Galileo jest globalnym systemem nawigacji satelitarnej (GNSS - Global Navigation Satellite System), podobnie jak amerykański GPS (Global Positioning System), rosyjski GLONASS (ГЛОНАСС - Глобальная навигационная спутниковая система) i chiński Beidou (Wielka Niedźwiedzica). Systemem lokalnym jest  japoński QZSS (Quasi-Zenith Satellite System), który funkcjonuje na obszarze południowo-wschodniej Azji i Oceanii, oraz indyjski IRNSS - Indian Regional Navigational Satellite System.

Informacje o stanie konstelacji satelitów Galileo: https://www.gsc-europa.eu/system-service-status/constellation-information.

źródło: EUSPA, Geoforum.pl

Zobacz również