Polska w ESA jest już 10 lat
| Gospodarka AktualnościW ciągu 10 lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) 300 podmiotów współpracujących, w tym ponad 150 biorących bezpośredni udział w projektach, zrealizowało kontrakty za 140 mln euro. Obecnie Polska wpłaca składkę w wartości około 40 milionów euro rocznie.
W ramach wyżej wymienionych nakładów, bierzemy udział w programach dotyczących m.in. obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej, telekomunikacji i aplikacji, eksploracji kosmosu, systemu informacji o sytuacji w przestrzeni kosmicznej, czy programu budowy instrumentów naukowych.
Polskie firmy szczególnie aktywne są w takich dziedzinach, jak m.in. robotyka i automatyka, mechatronika, systemy zasilania urządzeń pokładowych, systemy optyczne i komunikacyjne dla satelitów, sensory i penetratory gruntu dla sond kosmicznych, czy oprogramowanie testujące systemy i podsystemy obiektów wynoszonych na orbitę.
Polski rząd zapowiada przyjęcie w 2022 roku Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026, wartego 2,5 mld zł, co może przyczynić się do dalszego rozwoju branży.