ESA przyznała brytyjskiej firmie ponad 5 mln euro

| Gospodarka Projektowanie i badania

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała środki w wysokości 5,2 mln euro brytyjskiej firmie Open Cosmos na przedsięwzięcie NanoMagSat. Jego celem jest stworzenie konstelacji satelitów do monitorowania pola magnetycznego Ziemi i środowiska jonosferycznego. Konstelacja ta zastąpi obecnie działające satelity ESA Swarm, które pracują od 2013 roku.

ESA przyznała brytyjskiej firmie ponad 5 mln euro

Wspólnie z innymi organizacjami — IPGP, CEA-Leti, COMET-Ingenieria i Uniwersytetem w Oslo — Open Cosmos będzie pracować nad działaniami mającymi na celu zabezpieczenia krytycznych elementów misji NanoMagSat. Według firmy, rozpoznanie i zrozumienie wielu źródeł ziemskiego pola magnetycznego jest niezbędne do działania precyzyjnej nawigacji, zbadania właściwości głęboko położonych obszarów Ziemi oraz dostarczenia kluczowych informacji dla geofizycznych badań minerałów.

Koncepcja misji NanoMagSat zakłada wykorzystanie zróżnicowanych instrumentów pomiarowych, takich jak samokalibrujący się absolutny magnetometr skalarny/wektorowy połączony z trackerami gwiazd, magnetometr wektorowy wysokiej częstotliwości, wielopunktowa sonda Langmuira i odbiorniki GNSS do odzyskiwania danych.

źródło: Open Cosmos