Usługi satelitarne przyszłością IoT

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Łączność satelitarna stanowi uzupełnienie naziemnych sieci bezprzewodowych w odległych lokalizacjach. Technologia ta znajduje zastosowanie szczególnie w rolnictwie, transporcie morskim, przemyśle naftowym i gazowym oraz w usługach użyteczności publicznej. Według raportu przygotowanego przez firmę Berg Insight, rynek satelitarnych usług IoT będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijać.

Usługi satelitarne przyszłością IoT

Pomimo wpływu pandemii COVID-19, globalna baza abonentów satelitarnego IoT w 2020 roku wzrosła do 3,4 mln. Liczba abonentów tych usług w 2025 roku będzie rosła w tempie 35,8% rocznie. Tylko około 10% powierzchni Ziemi ma dostęp do usług łączności naziemnej, co stwarza ogromne możliwości dla satelitarnej komunikacji IoT.

Pierwotnie specjalizujący się w usługach satelitarnych operator Orbcomm przekształcił się w dostawcę niezależnych rozwiązań, świadczącego usługi we własnej sieci satelitarnej, a także jako partner biznesowy dla spółki Inmarsat i innych podmiotów. W roku 2020 firma odnotowała w bazie łącznie 1,2 mln abonentów usług satelitarnych IoT korzystających z sieci firmy, jak i sieci Inmarsatu. W tym samym czasie Iridium i Globalstar miały odpowiednio 1,1 mln i 0,4 mln abonentów. Inni gracze na rynku, w tym francuski Kineis i Thuraya z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnotowali liczbę abonentów w granicach dziesiątek tysięcy.

Na światowym rynku usług satelitarnych pojawiło się wiele nowych przedsięwzięć, takich jak Astrocast, CASC/CASIC, Fleet Space Technologies, Hiber, Ingenu, Kepler Communications, Lynk, Myriota, Skylo, Swarm Technologies (SpaceX) i Totum Labs. Wiele z nich opiera się na koncepcjach nanosatelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Chociaż większość z nich bazuje na zastrzeżonych technologiach łączności satelitarnej, kilka z nich zaczyna wykorzystywać naziemne technologie łączności bezprzewodowej IoT, w tym OQ Technology, AST SpaceMobile, Omnispace, Sateliot and Galaxy Space (3GPP 4G/5G), LoRaWAN i Eutelsat (Sigfox).

źródło: Profit from IoT