Usługi satelitarne przyszłością IoT

Łączność satelitarna stanowi uzupełnienie naziemnych sieci bezprzewodowych w odległych lokalizacjach. Technologia ta znajduje zastosowanie szczególnie w rolnictwie, transporcie morskim, przemyśle naftowym i gazowym oraz w usługach użyteczności publicznej. Według raportu przygotowanego przez firmę Berg Insight, rynek satelitarnych usług IoT będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijać.

Posłuchaj
00:00

Pomimo wpływu pandemii COVID-19, globalna baza abonentów satelitarnego IoT w 2020 roku wzrosła do 3,4 mln. Liczba abonentów tych usług w 2025 roku będzie rosła w tempie 35,8% rocznie. Tylko około 10% powierzchni Ziemi ma dostęp do usług łączności naziemnej, co stwarza ogromne możliwości dla satelitarnej komunikacji IoT.

Pierwotnie specjalizujący się w usługach satelitarnych operator Orbcomm przekształcił się w dostawcę niezależnych rozwiązań, świadczącego usługi we własnej sieci satelitarnej, a także jako partner biznesowy dla spółki Inmarsat i innych podmiotów. W roku 2020 firma odnotowała w bazie łącznie 1,2 mln abonentów usług satelitarnych IoT korzystających z sieci firmy, jak i sieci Inmarsatu. W tym samym czasie Iridium i Globalstar miały odpowiednio 1,1 mln i 0,4 mln abonentów. Inni gracze na rynku, w tym francuski Kineis i Thuraya z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnotowali liczbę abonentów w granicach dziesiątek tysięcy.

Na światowym rynku usług satelitarnych pojawiło się wiele nowych przedsięwzięć, takich jak Astrocast, CASC/CASIC, Fleet Space Technologies, Hiber, Ingenu, Kepler Communications, Lynk, Myriota, Skylo, Swarm Technologies (SpaceX) i Totum Labs. Wiele z nich opiera się na koncepcjach nanosatelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Chociaż większość z nich bazuje na zastrzeżonych technologiach łączności satelitarnej, kilka z nich zaczyna wykorzystywać naziemne technologie łączności bezprzewodowej IoT, w tym OQ Technology, AST SpaceMobile, Omnispace, Sateliot and Galaxy Space (3GPP 4G/5G), LoRaWAN i Eutelsat (Sigfox).

Źródło: Profit from IoT

Powiązane treści
Viasat przejmuje za 7 mld dolarów brytyjski Inmarsat
Polska armia będzie miała polskie satelity
SpaceX wchodzi na rynek usług satelitarnych IoT
Skylo i Inmarsat skomercjalizują pierwsze na świecie satelitarne rozwiązanie narrow-band IoT
Nowa jednostka usług satelitarnych Sony zbuduje lasery kosmiczne
AT&T i AST SpaceMobile zapewnią kosmiczną sieć dla telefonów komórkowych
SpaceX otrzymuje zgodę na rozmieszczenie do 7500 satelitów
Polska w ESA jest już 10 lat
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
Chiny stawiają na RISC-V
Gospodarka
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów