Nowa jednostka usług satelitarnych Sony zbuduje lasery kosmiczne

Firma Sony poinformowała, że utworzyła nową jednostkę, która będzie budować i dostarczać urządzenia, pozwalające znajdującym się na orbicie małym satelitom komunikować się ze sobą za pomocą wiązek laserowych. Zarejestrowana 1 czerwca firma Sony Space Communications Corp ma wykorzystać technologię laserową, aby uniknąć wąskiego gardła częstotliwości radiowych. Urządzenia będą działać między satelitami w kosmosie a satelitami komunikującymi się ze stacjami naziemnymi.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem przedstawicieli firmy na rynku pojawi się problem związany z tym, że podczas gdy ilość danych wykorzystywanych na orbicie rośnie z każdym rokiem (przy coraz większej liczbie satelitów w kosmosie), możliwości komunikacji radiowej - z uwagi na dostępność kanałów w widmie - są ograniczone. Satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) muszą komunikować się z Ziemią, więc do komunikacji w czasie rzeczywistym potrzebne jest dużo sprzętu komunikacyjnego, co jest problematyczne, ponieważ satelity te muszą przechodzić bezpośrednio nad stacją naziemną, aby się z nią łączyć.

Firma planuje opracować małe optyczne urządzenia komunikacyjne do łączenia mikrosatelitów w LEO (Low Earth Orbit) za pomocą wiązek laserowych. Wykorzystując komunikację optyczną, ma na celu uzyskanie łączności o dużej szybkości z małymi urządzeniami, które są fizycznie trudne do osiągnięcia za pomocą konwencjonalnej komunikacji radiowej, przy wymaganiach dotyczących wielkości anteny i dużej mocy wyjściowej. Zaletą komunikacji optycznej może być również mniejsze zużycie energii przez sprzęt komunikacyjny bazujący na łączach optycznych.

Firma nie ujawniła kiedy pierwsze komercyjne urządzenie będzie działać w przestrzeni kosmicznej, czy ma już oczekujących klientów, ani ile pieniędzy do tej pory zainwestowała we wspomnianą technologię.

Na orbicie znajduje się około 12 tys. satelitów. Przewiduje się, że w nadchodzących latach liczba ta gwałtownie wzrośnie, ponieważ firmy rakietowe obniżają koszty wystrzeliwania obiektów w kosmos, a firmy takie jak Amazon i SpaceX budują rozległe sieci satelitarne umożliwiające łączność internetową na całym świecie. Z roku na rok rośnie również ilość danych wykorzystywanych na orbicie, ale ilość dostępnych pasm radiowych jest ograniczona.

SpaceX tworzy własne urządzenia do komunikacji laserowej. Po raz pierwszy firma umieściła je na swoich satelitach Starlink pod koniec ubiegłego roku. Sony mówi, że jeden z pierwszych udanych testów miał miejsce w 2020 roku. Wówczas za pomocą lasera przesłano obraz o wysokiej rozdzielczości z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do stacji naziemnej w Japonii.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
W Legnicy powstanie fabryka produkująca nanosatelity
Sony próbuje odzyskać udział w rynku czujników obrazu
Łączność satelitarna już w przyszłym roku
W systemie nawigacyjnym Galileo pracuje kolejny satelita
Foxconn wchodzi na rynek satelitów komunikacyjnych
PAK wydał katalog branżowy
Amazon uruchomi konstelację z ponad 3 tysięcy satelitów
Usługi satelitarne przyszłością IoT
SpaceX wchodzi na rynek usług satelitarnych IoT
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów