Amazon uruchomi konstelację z ponad 3 tysięcy satelitów

| Gospodarka Komunikacja

Amazon uruchomi konstelację składającą się z 3236 satelitów w ramach projektu Kuiper. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie znaczącym impulsem dla europejskiego przemysłu kosmicznego. Na projekt będą przypadać dwa największe w historii kontrakty.

Amazon uruchomi konstelację z ponad 3 tysięcy satelitów

W ramach projektu Kuiper międzynarodowa spółka astronautyczna Arianespace będzie wynosić satelity na swoich rakietach Ariane 6 przez trzy lata. Satelity, które znalazły się w przestrzeni kosmicznej, zostaną rozproszone za pomocą systemów rozmieszczania opracowanych przez firmę Beyond Gravity. System rozmieszczania będzie wykorzystywany z innymi rakietami nośnymi, takimi jak New Glenn firmy Blue Origin i Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance. Kontrakty obejmują łącznie do 83 startów w ciągu pięciu lat, co stanowi największe komercyjne zamówienie na rakiety nośne w historii.

Projekt Kuiper zapewni szybki, w przystępnej cenie, dostęp do szerokopasmowego internetu dziesiątkom milionów klientów w społecznościach o niedostatecznym zasięgu sieci.

Amazon projektuje i rozwija cały system we własnym zakresie, łącząc konstelację satelitów na orbicie okołoziemskiej z małymi, niedrogimi terminalami klienckimi oraz naziemną siecią komunikacyjną. Projekt Kuiper będzie wykorzystywał globalne zasoby logistyczne i operacyjne firmy Amazon, jak również sieć i infrastrukturę Amazon Web Services (AWS).

Firma Blue Origin zaoferuje 12 startów przy użyciu New Glenn, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 15. Umowa z amerykańską spółką United Launch Alliance obejmuje 38 startów przy użyciu rakiety Vulcan Centaur.

źródło: EE News Europe