Amazon zainwestuje w Singapurze 9 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Amazon poinformował we wtorek 7 maja, że w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje w Singapurze 9 mld dolarów, aby rozszerzyć tam swoje możliwości przetwarzania w chmurze. Oświadczenie Amazona pojawiło się po tym, jak inny tytan technologii - Microsoft - ujawnił w zeszłym tygodniu warte miliardy dolarów plany inwestycji w tych samych sektorach w Azji Południowo-Wschodniej.

Amazon zainwestuje w Singapurze 9 mld dolarów

Maleńki, ale zamożny i bogaty w infrastrukturę Singapur stał się centrum biznesowym i technologicznym w Azji Południowo-Wschodniej, jeszcze bardziej umacniając swoją pozycję po pandemii. Obie firmy chcą wykorzystać rosnący popyt w regionie.

Amazon Web Services twierdzi, że podana wartość podwaja inwestycje w tym państwie i pomoże mu zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na usługi w chmurze oraz wdrożyć sztuczną inteligencję. Inwestycja zapewnić ma każdego roku około 12 tys. miejsc pracy w singapurskich przedsiębiorstwach. Amazon współpracuje z rządem Singapuru, by pomóc lokalnym przedsiębiorstwom przyspieszyć wdrażanie sztucznej inteligencji.

W ubiegłym tygodniu gigant handlu elektronicznego poinformował, że jego zysk w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. potroił się wraz z rozwojem biznesów chmurowych, reklamowych i detalicznych. W nadchodzących latach firma planuje zainwestować miliardy dolarów w centra danych AWS w Meksyku, Arabii Saudyjskiej i w Stanach Zjednoczonych.

Amazon testuje także chatbota AI o nazwie Rufus, który klientom aplikacji mobilnych w USA dostarcza wskazówki dotyczące zakupów. Jednocześnie generatywne funkcje AI dla sprzedawców pomagają im tworzyć listy produktów.

Technologiczni potentaci ostatnio więcej inwestują w Azji Południowo-Wschodniej. W czwartek 2 maja Microsoft zadeklarował inwestycje w sztuczną inteligencję i przetwarzanie w chmurze w Malezji o wartości 2,2 mld dolarów. Ogłoszenie to nastąpiło po tym, jak szef technologiczny Satya Nadella ujawnił inwestycję o wartości 1,7 mld dolarów w Indonezji, a także w regionie centrów danych w Tajlandii.

źródło: France 24