GaN-on-SiC zdobywa udział w rynku usług satelitarnych

| Gospodarka Komunikacja

Obecnie wykorzystywana technologia komunikacji satelitarnej najlepiej nadaje się do przełamywania ograniczeń topograficznych, takich jak regiony górskie, płaskowyże, pustynie, jeziora, a także pokonywania problemów powodowanych przez wojny. Oprócz firmy SpaceX i jej projektu Starlink, również One Web i Blue Origin aktywnie wchodzą na rynek usług świadczonych za pomocą satelitów okołoziemskich (LEO). SpaceX i One Web są obecnie najszybciej rozwijającymi się graczami w tym segmencie.

GaN-on-SiC zdobywa udział w rynku usług satelitarnych

W przypadku układów RF stosowanych w satelitach LEO, oprócz powszechnie stosowanego arsenku galu (GaAs) nadal dostrzegane są korzyści płynące z zastosowania materiałów półprzewodnikowych trzeciej generacji, pozwalających na pracę w szerokim paśmie. Na przykład chipy i moduły RF z azotku galu na węgliku krzemu (GaN-on-SiC) są już stosowane w naziemnych stacjach bazowych łączności satelitarnej. Tajwańska firma foundry III-V Win Semiconductors (Win Semi) oraz producent układów scalonych Transcom dostarczają już niewielkie ilości tych układów. Win Semi ma 10-letnie doświadczenie w produkcji układów GaN-on-SiC RF.

Oprócz producentów układów scalonych, tajwański łańcuch dostaw dla satelitów LEO obejmuje firmę Tong Hsing Electronic zajmującą się pakowaniem modułów RF oraz tajwańskie podmioty zajmujące się komunikacją sieciową, które produkują moduły antenowe.

Na podstawie obecnych postępów można stwierdzić, że komercyjna produkcja układów GaN-on-SiC na dużą skalę jest jeszcze bardzo odległa i zależy także od przyszłych planów SpaceX dotyczących umieszczania na orbicie satelitów. Mimo, że firmy produkujące półprzewodniki i pakujące struktury IC utrzymują w tym sektorze stabilne dostawy, minie jeszcze trochę czasu, zanim wielkość produkcji będzie na tyle duża, że będzie miała znaczący wpływ na wydajność.

Firmy wytwarzające półprzewodniki od 3. do 5. generacji wskazują, że chociaż w krótkiej perspektywie udział komponentów RF dla satelitów LEO w przychodach jest niewielki, to jest to bardzo ważny kierunek rozwoju. Spółki dostarczające tego typu półprzewodniki do komunikacji naziemnej aktywnie współpracują z klientami z branży sieciowej nad dużymi i małymi stacjami bazowymi. Według analityków możliwe jest uzyskanie marży brutto na poziomie 40%.

Popyt na elektronikę użytkową w 2022 roku będzie odczuwany jako stosunkowo stabilny w przypadku firm zajmujących się pakowaniem, testowaniem i montażem modułów, takich jak Tong Hsing Electronic. Satelity typu LEO i motoryzacja będą głównymi obszarami wzrostu w 2022 roku.

Według amerykańskiej firmy Viasat, zajmującej się sieciami satelitarnymi, rynek satelitarnych usług szerokopasmowych może osiągnąć wartość 1,6 biliona dolarów do 2030 roku. Za większą część rynku odpowiadają stacjonarne usługi internetowe dla użytkowników domowych. Wartość tych usług przekracza 900 mld dolarów.

źródło: Digitimes