Opóźnienia w dostawach chipów sięgają 2 lat

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według amerykańskiego dystrybutora komponentów elektronicznych Sourcengine, w lutym czasy realizacji zamówień na układy scalone wzrosły o 5 do 15 tygodni, czyli okres oczekiwania stał się dłuższy niż w październiku. Opierając się na tych obliczeniach, czas realizacji dla 16-bitowych procesorów wynosi średnio 44 tygodnie, czyli o 15 tygodni więcej w porównaniu do października. W przypadku układów zasilających czas realizacji wynosi 37 tygodni, czyli o dziewięć tygodni dłużej. Najdłuższy czas realizacji dotyczący niektórych procesorów wyniósł 99 tygodni.

Opóźnienia w dostawach chipów sięgają 2 lat

Według amerykańskiej firmy analitycznej Gartner popyt rośnie szybciej niż podaż. Producenci chipów skupili swoje działania na rozwiązaniu problemu niedoboru wysoce zaawansowanych chipów w stosunku tych, które można znaleźć w urządzeniach konsumenckich. Średni wzrost cen procesorów i innych chipów przekroczył 15%.

Zakłócenia w dostawach chipów osłabiły produkcję w Japonii. Produkcja klimatyzatorów w okresie październik-grudzień 2021 roku wyniosła 730 tys. sztuk, czyli o 26% mniej niż w tym samym okresie dwa lata wcześniej. Produkcja cyfrowych kamer spadła o 25%, a samochodów osobowych o 16%.

Grupa Sony przestała przyjmować zamówienia na sześć modeli aparatów i trzykrotnie wstrzymywała produkcję w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2021 roku, z powodu braku półprzewodników stosowanych w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Wydarzenia te przyczyniły się do spadku sprzedaży w tym segmencie, w okresie październik-grudzień, o 4%. Producenci chcą zwiększyć zapasy chipów, aby uniknąć takich cięć produkcyjnych.

źródło: Nikkei Asia