Opóźnienia w dostawach chipów sięgają 2 lat

Według amerykańskiego dystrybutora komponentów elektronicznych Sourcengine, w lutym czasy realizacji zamówień na układy scalone wzrosły o 5 do 15 tygodni, czyli okres oczekiwania stał się dłuższy niż w październiku. Opierając się na tych obliczeniach, czas realizacji dla 16-bitowych procesorów wynosi średnio 44 tygodnie, czyli o 15 tygodni więcej w porównaniu do października. W przypadku układów zasilających czas realizacji wynosi 37 tygodni, czyli o dziewięć tygodni dłużej. Najdłuższy czas realizacji dotyczący niektórych procesorów wyniósł 99 tygodni.

Posłuchaj
00:00

Według amerykańskiej firmy analitycznej Gartner popyt rośnie szybciej niż podaż. Producenci chipów skupili swoje działania na rozwiązaniu problemu niedoboru wysoce zaawansowanych chipów w stosunku tych, które można znaleźć w urządzeniach konsumenckich. Średni wzrost cen procesorów i innych chipów przekroczył 15%.

Zakłócenia w dostawach chipów osłabiły produkcję w Japonii. Produkcja klimatyzatorów w okresie październik-grudzień 2021 roku wyniosła 730 tys. sztuk, czyli o 26% mniej niż w tym samym okresie dwa lata wcześniej. Produkcja cyfrowych kamer spadła o 25%, a samochodów osobowych o 16%.

Grupa Sony przestała przyjmować zamówienia na sześć modeli aparatów i trzykrotnie wstrzymywała produkcję w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2021 roku, z powodu braku półprzewodników stosowanych w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Wydarzenia te przyczyniły się do spadku sprzedaży w tym segmencie, w okresie październik-grudzień, o 4%. Producenci chcą zwiększyć zapasy chipów, aby uniknąć takich cięć produkcyjnych.

Źródło: Nikkei Asia

Powiązane treści
Sprzedaż motoryzacyjnych MCU wzrośnie o 23% pomimo niedoborów
GaN-on-SiC zdobywa udział w rynku usług satelitarnych
Chiński rynek IoT osiągnie wartość 300 mld dolarów
Globalny rynek serwerów - wzrost słabszy od oczekiwań
Jest projekt ustawy o chipach
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Znacznie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Targi zagraniczne
Nanotexnology 2025
Gospodarka
Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów