Wzrost rynku GaN nabiera tempa

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną Yole Developpement w 2027 roku rynek półprzewodników GaN osiągnie wartość 2 mld dolarów. Produkty konsumenckie - m.in. zasilacze i wzmacniacze audio klasy D - będą odpowiadać za 48% tego rynku.

Wzrost rynku GaN nabiera tempa

Wartość rynku zasilaczy konsumenckich do 2027 roku przekroczy 915,6 mln dolarów, przy 52% stopie rocznego wzrostu w latach 2021-2027. W sektorze telekomunikacyjnym oczekuje się wzrostu udziału GaN w systemach zasilania, w miarę zaostrzania przepisów. Zainteresowanie przyjęciem systemów 48V-Point-Of-Load w centrach danych w celu zmniejszenia zużycia energii i objętości okablowania będzie sprzyjać technologii GaN w zastosowaniach niskonapięciowych.

W Chinach rząd wprowadził inicjatywy wspierające inwestycje w rynek GaN. Przykładowo firma Innoscience zainwestuje ponad 400 mln dolarów w rozbudowę linii produkcyjnych 8-calowych płytek krzemowych. W 2025 roku moce produkcyjne wzrosną z dotychczasowych 10 tys. do 70 tys. wafli krzemowych miesięcznie.

Przetworniki DC-DC także będą motorem wzrostu dla rynku GaN. Analitycy oszacowali, że w 2027 roku sektor GaN do zastosowań motoryzacyjnych osiągnie wartość 227 mln dolarów.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również